Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni s největší pravděpodobností zanikne. Akreditační komise (AK) totiž neprodloužila plzeňské právnické fakultě akreditaci, bez níž škola nesmí vyučovat. Prý nedošlo ke zlepšení.

"Přestože Akreditační komise opakovaně upozorňovala na přetrvávající závažné nedostatky při uskutečňování studijního programu, nedošlo na Fakultě právnické ke zlepšení stavu, nebo alespoň k vytvoření předpokladů pro pozitivní rozvoj v blízké budoucnosti," usnesla se komise na středečním zasedání.

Škola prý nedokázala vytvořit stabilní a kvalifikovaný sbor vlastních akademických pracovníků. Neutěšený personální stav pak podle komise "nevytváří podmínky pro kvalitní vzdělávací činnost v magisterském studijním programu Právo a právní věda a předpoklad pro rozvoj fakulty".

Koncem ledna bylo přitom zvoleno nové vedení právnické fakulty. Květoslava Růžičku, který rezignoval na post děkana, nahradil Jan Pauly.

"Ta informace je pro nás naprosto šokující. Dozvídáme se ji se zděšením ze sdělovacích prostředků a chce se nám věřit, že je to nějaké tragické nedorozumění," reagoval nově zvolený děkan Pauly.

Rozhodnutí Akreditační komise si prý nedokáže vysvětlit. Je přesvědčen, že jediným problémem, který by mohla komise fakultě vytýkat, je personální otázka. Ta je ale podle něj na fakultě již vyřešená.

Další postup fakulty Pauly zatím nekomentoval. Potřebuje se nejprve seznámit s odůvodněním Akreditační komise a probrat ho s vedením Západočeské univerzity.

Studenti budou převedeni na jiné fakulty

Tajemník komise Jiří Smrčka potvrdil, že škola fakticky končí.

Pětiletý magisterský program má akreditaci jen do konce tohoto akademického roku. Komisaři dali škole čas do konce října, aby mohli být studenti převedeni na jiné fakulty.

Škola má povinnost zajistit studentům pokračování ve stejném nebo podobném oboru na téže nebo na jiné škole. Práva se v Česku vyučují na univerzitách v Praze, Brně, Olomouci a na některých soukromých vysokých školách.

Konečné slovo bude mít ministerstvo školství, to ale v případě rozhodování o akreditacích nemůže jít proti stanovisku AK.

Proti rozhodnutí ministerstva může škola ještě podat rozklad. Podle Smrčky to ale nic nezmění na tom, že práva budou mít akreditaci jen do 31. října. V magisterském programu se potom přestane vyučovat a případný rozklad se bude řešit jen administrativně.

Kromě pětiletého magisterského programu se na fakultě vyučuje ještě jeden bakalářský a tři doktorské programy. Loni odejmulo ministerstvo fakultě akreditaci doktorského studijního programu a pozastavilo jí oprávnění udělovat titul JUDr. Západočeská univerzita podala rozklad.

Pospíšil viní Růžičku

Problémy plzeňských práv se táhnou už od podzimu 2009, kdy na fakultě vypukl skandál s podivným přijímáním studentů, opsanými pracemi a nestandardně rychlým studiem.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), který fakultu vedl po skandálu s plagiátorstvím, na zprávu reagoval s tím, že jej to mrzí, protože plzeňská práva byla jeho alma mater.

"Na druhou stranu musím zopakovat, že jsem na podobný vývoj upozorňoval," dodal.

Vina je podle něj hlavně na bývalém děkanovi Květoslavu Růžičkovi, který se nedohodl s reformátory z řad pedagogů a velkou část jich nechal ze školy odejít.

Související