"Nerušte fakultu, zrušte neobjektivní akreditační komisi! Neberte nám šanci nebo Chceme rovné podmínky."

Na tři stovky studentů Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni v poledne před budovou protestovaly i s transparenty proti rozhodnutí akreditační komise, která neprodloužila fakultě pětiletý magisterský program. Ten je pro práva zásadní.

Případný přesun studentů plzeňských práv by přinesl řadu problémů. Ostatní právnické fakulty jsou totiž plné.

Zástupce studentů

Čtvrteční shromáždění svolala přes Facebook plzeňská pobočka evropské organizace studentů právnických oborů ELSA a občanské sdružení Ius Infinitum.

"Určitě se nám to nelíbí. Myslíme si, že fakulta je dostatečně personálně zajištěná a chtěli bychom, aby paní Dvořáková postupovala objektivně," uvedl student 2. ročníku fakulty Jakub Sivák. Žádosti akreditační komise podle něj byly splněny do posledního puntíku.

Podle něj se výuka na fakultě v posledních letech změnila k lepšímu. "Fakulta je kvalitní a má dostatek lidí a vyučujících, kteří jí podporují," doplnil.

Vedení chce bojovat dál

Vedení fakulty se o zrušení akreditace zatím dozvědělo jen z médií. Zprávu by akreditační komise mohla univerzitě poskytnout za deset až čtrnáct dnů, řekl dnes ČTK tajemník akreditační komise Jiří Smrčka.

Čerstvě zvolený děkan Jan Pauly chce za záchranu bojovat všemi právními prostředky. "Máme předběžnou analýzu, chci to probrat s těmi největšími kapacitami, které máme, už se mi kdekdo ozývá, každý chce na tom spolupracovat," řekl ve čtvrtek.

Plzeňská akademická obec ve středečním prohlášení označila rozhodnutí komise za velkou křivdu. Úroveň školy je podle vyučujících srovnatelná s ostatními právnickými fakultami.

Ozývá se i kritika

Na čtvrtečení shromáždění přišel i Tomáš Pokorný z třetího ročníku. Stejně jako ostatní spolužáci nechce pykat za chyby jiných. K vedení fakulty je ale oproti Sivákovi kritičtější. "Za nynější situaci může bývalé vedení, které tu bylo před kauzou roku 2009. A pak školu poslal ke dnu definitivně děkan Růžička."

Podle Pokorného bývalý děkan situaci manažersky nezvládl, když nechal odejít 20 elitních profesorů, kteří se zároveň podíleli na tvorbě zákonů. Byl mezi nimi i tvůrce občanského zákoníku Karel Eliáš. "Růžička přitom musel tušit, že pro školu to bude definitivní rána."

Další student Lukáš Němec se akce nezúčastnil. "Fakulta si za současnou situaci může sama. Pokud s tím za tu dobu nebyli schopni něco udělat, nemám důvod to hájit," uvedl na Facebooku.