Většina studentů nemá dostatečné informace o připravované reformě vysokých škol, vyplynulo z průzkumu vydavatelství Studenta Media ze začátku února.

"Z průzkumu vyplynulo, že kromě mediálně známých témat, jako je financování studia nebo úprava pravomoci akademických senátů, se studenti základním myšlenkám reformy nebrání," uvedl organizátor průzkumu Adam Kožela.

Například se školným, které je součástí reformy, sice dvě třetiny vysokoškoláků nesouhlasí, užší spolupráce škol a komerční sféry by jim ale nevadila.

Akademici se připojili ke studentům. Reformu VŠ odmítlo 20 z 26 univerzit - čtěte ZDE

Se školným nesouhlasíme, zadluží mladé lidi i rodiny, tvrdí vysokoškoláci - čtěte ZDE

Návrhy má v nejbližších týdnech projednat vláda, odpůrci ale chystají protesty. Ministr školství Josef Dobeš by měl ale o školném ještě jednat s koaličními partnery.

Dva reformní zákony už mimo jiné odmítla většina akademických senátů škol i Studentská komora Rady vysokých škol, tedy volení zástupci studentů.

Když školné, tak spoluúčast na rozhodování

Celých 65 procent respondentů z celkových 642 studentů nesouhlasí se zpoplatněním studia.

Pokud by ale školné bylo zavedeno, dvě třetiny by chtěly alespoň rozhodovat o tom, na co budou vybrané peníze v rámci školy využity. Zhruba stejný podíl dotázaných by pak byl i pro to, aby si mohla každá univerzita sama určit, zda a v jaké výši bude školné vybírat.

Podle ankety přitom celých 65 procent studentů nemá o činnosti a pravomocích akademických senátů úplně jasno. Studentskou komoru Rady vysokých škol pak nezná 81 procent lidí.

Spolupracujme s lidmi z praxe

"V médiích se často prezentují názory zástupců akademické obce a studentů, kteří se problematikou reformy detailně a cíleně zabývají," komentoval zjištění Kožela s tím, že názory aktivistů se v některých ohledech rozcházejí s většinovým míněním studentů.

Kritikům reformy vadí vedle školného také změny v pravomocích akademických orgánů a větší zásahy z podnikatelské sféry. Naproti tomu 84 procent oslovených studentů zastává názor, že školy by měly víc spolupracovat s lidmi z praxe.

Co čeká vysoké školy? Z návrhu reformy ministra Dobeše jsme vybrali 6 změn - čtěte ZDE

Na 77 procent vysokoškoláků také přiznalo, že toho o reformě moc neví. Studenti ale mají jasno v tom, že když škola dlouhodobě neposkytuje kvalitní vzdělání, měla by být zrušena. Stejně tak se 89 procent dotázaných vyslovilo pro to, aby mohly být odebírány nepoctivě nabyté tituly.

Průzkumu se celkem zúčastnilo 642 studentů z 5 univerzitních měst (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Zlín), rozdílného věku, studujících různé VŠ a obory – uvádějí webové stránky Studenta.cz.

Graf od Studenta Media.

 


Graf od Studenta Media no. 2.