Prezident Václav Klaus není politikem, který by se bál nesouhlasné reakce publika. Ukázal to již mnohokrát kupříkladu při svých euroskeptických projevech v Evropském parlamentu. Tentokrát ale z potenciálního střetu vycouval a středeční přednášku na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity zrušil.

Kritika ze strany několika členů studentské komory tamního Akademického senátu jej nadobro odradila pro svou údajnou radikalitu a odmítání diskuse. "Nemám v úmyslu utkávat se s lidmi, kteří o akademickou diskusi nestojí a kterým jde výlučně o nátlakovou politiku," vzkázal Klaus do Brna.

"Zdá se mi, že by v dnešní vyhrocené situaci tzv. Týdne neklidu a jeho extrémního průběhu na Vaší univerzitě bylo naprosto zbytečné a pro nikoho užitečné a obohacující, abych zítra u Vás vystoupil se svou přednáškou," stojí ve vyjádření, které Klaus zaslal rektorovi univerzity Mikuláši Bekovi.

Právě rektor Bek totiž Klause informoval o dopisu, který studenti z Akademického senátu zaslali vedení školy a v němž se proti Klausovým názorům vyslovují. Vyjádřili v něm také nesouhlas se samotným Klausovým vystoupením na akademické půdě.


Dopis studentským zástupcům od Mikuláše Beka, rektora Masarykovy univerzity

"Považujeme za znak nízké sebeúcty, že je na akademickou půdu zván člověk, který se studentům i akademikům otevřeně vysmívá," uvádějí studentští zástupci v otevřeném dopise vedení školy. "Není snad výsměchem skutečnost, že naprostý manažerský diletant byl prezidentem označen za nejlepšího porevolučního ministra školství?" ptají se.


Otevřený dopis vedení Ekonomicko-správní fakulty MU od studentských zástupců

Rektor univerzity Mikuláš Bek studentům vzkázal, že jejich aktivity respektuje, ale že by se neměli snažit vytěsnit z akademického prostoru hlasy, které s nimi nesouhlasí.

Klaus v reakci na dopis studentů vedení MU uvedl, že jej zděsil především způsob argumentace studentských zástupců, z něhož prý vyplývá, že se toho během studia příliš nenaučili.


Dopis prezidenta republiky rektorovi MU

"Hluboká a zásadní reforma našeho vysokého školství je naprostou nezbytností, každý rozumný člověk to ví a měli by to vědět i Vaši studenti," uvedl Klaus. Studenti podle něj bojují za své parciální zájmy a nikoli za české vysoké školství.

Studenti: Útočí na nás

Studenti Masarykovy univerzity, kteří se účastnili úterního protestního pochodu, Klausovo rozhodnutí zrušit cestu do Brna vesměs přivítali.

"Jde o účelový krok. Použil náš nesouhlas k tomu, aby mohl znovu zaútočit na studenty," řekl mluvčí studentské komory Petr Soukeník. Klaus podle něj považuje studenty za parazity.

"To byl také důvod, proč jsme nesouhlasili s jeho vystoupením v Brně," uvedl Soukeník.

Podle mluvčí Masarykovy univerzity Terezy Fojtové se návštěva Klause připravovala s velkým předstihem. Rektor Mikuláš Bek pozval prezidenta už loni v létě.

Vyhlášený Týden neklidu ani nesouhlas studentů s některými prezidentovými názory prý univerzita nepovažovala za důvod pro zrušení přednášky. "Když prezident jako hlava státu, navíc profesor, člen akademické obce, projeví zájem o setkání se studenty, považovali bychom za neospravedlnitelné diskusi neuspořádat," uvedla Fojtová.

"Pane prezidente, Vaše kroky jsou manipulativní, a když veřejnosti vzkazujete, že bojujeme proti školnému, jde říct jediné – neznáte naše požadavky," uvedli v otevřeném prohlášení jako reakci na Klausovy předchozí výroky studentští zástupci Akademických senátů několika vysokých škol, včetně Masarykovy univerzity.