Do dvou let přijde v Česku  přesně 16 920 učitelů regionálního školství o místo. To je zhruba každý sedmý pedagogický pracovník. Do státní pokladny se tak má ušetřit přes šest miliard korun. Údaje vyplývají z materiálu ministerstva financí. Uvádí to deník Právo.

Propouštění se dotkne mateřských, základních a středních škol po celé republice. Školští odboráři již chystají prostesty a nevylučují ani stávku. Podle nich se návrh rozpočtu dotkne každé školy.

"Takové opatření je pro nás naprosto nepřijatelné. Je to hazard s lidmi - s učiteli," říká šéf školských odborů František Dobšík.

Pedagogických pracovníků je v České republice kolem 130 tisíc. Podle Dobšíka budou propuštěni především učitelé. „Kalkulujeme s těmi vůbec nejtvrdšími kroky, jako je přerušení práce, tedy stávka. Svoláme k tomu co nejdřív mimořádné předsednictvo,“ podotkl šéf školských odborů.

Plán počítá se snížením výdajů v kapitole školství o 4,5 miliardy v roce 2013 a o jedenáct miliard v roce 2014.

„Nyní budeme chtít jednat s ministrem školství Josefem Dobešem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem, aby nám vysvětlili, co to všechno má znamenat. Z čeho tato hrůzná čísla vycházejí,“ řekl Dobšík. Uvedl také, že vychovatelé či asistenti na rozdíl od kantorů ze škol odcházeli už vloni.

Ušetří se i na úřednících

O místo mají přijít i úředníci na ministerstvu školství. Propuštěním 368 pracovníků ministerstva se má uspořit 174 milionů korun.

Podle nejmenovaného referenta ministerstva už teď ministr školství Dobeš rozprášil jednotlivá oddělení. Oddělení jsou prý nefunkční a mnohé odbory už teď nefungují. "Nikdy jsem neviděl úředníky v takové skepsi, v jaké jsou nyní,“ řekl pracovník ministerstva.

"Já jsem proti myšlence, že by peníze vzniklé reformami opustily resort školství," reagoval Dobeš na varování odborářů. Ačkoliv vláda zápasí s hlubokým deficitem, neměla by rezignovat na své priority, mezi nimiž jsou právě vzdělávání a konkurenceschopnost, řekl.

Peníze, které se ušetří změnami, by podle něho měly jít na kvalitu vzdělávání. Jako příklad uvedl reformu financování škol, podle níž by měly školy dostávat peníze podle naplněnosti tříd. Právě tato změna by přitom podle kritiků mohla vést k rušení škol, a tím pádem k propouštění učitelů.

Související