Starší studenti právnické fakulty Západočeské univerzity (ZČU) by mohli dostudovat v Plzni například v rámci nově zřízeného vysokoškolského ústavu, mladší by mohli přejít na právnické fakulty v jiných městech.

Předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková to ve čtvrtek označila za "nejpřijatelnější" variantu v případě, že soud zruší rozhodnutí končícího ministra školství Josefa Dobeše (VV) prodloužit akreditaci magisterskému studiu práv na ZČU do roku 2016. O zrušení požádala Akreditační komise, podle níž by měla fakulta skončit v polovině letošního roku.

Řešení při jednání senátního školského výboru nabídly Dvořáková spolu s rektorkou Západočeské univerzity Ilonou Mauritzovou a děkanem právnické fakulty Univerzity Karlovy Alešem Gerlochem, který to pokládá za nejlepší východisko. Ústav by podle Dvořákové dostal akreditaci na nezbytně dlouhou dobu.

Další možností je, že by plzeňská práva převzala Univerzita Karlova jako pobočku své právnické fakulty, avšak "za určitých finančních, materiálních a personálních podmínek, které by muselo garantovat také ministerstvo školství", uvedl Gerloch. Vedení obou univerzit a fakult by se nad variantami měla sejít zkraje dubna.

Dvořáková nicméně hlavní problém vidí v tom, že při platnosti Dobešova rozhodnutí "bude dost těžko možné mít uzavírané jakékoliv oficiální dohody". Děkan plzeňských práv Jan Pauly si ale nemyslí, že Dobešovo rozhodnutí bylo překážkou k uzavření "nějaké předběžné dohody" a studentům dává větší jistotu než stanovisko akreditační komise.

 

Poukázal na to také Dobešův náměstek Ivan Wilhelm, podle něhož ministrovo rozhodnutí dává fakultě také "realistický" časový prostor k nápravě nedostatků, kvůli nimž by měla podle Akreditační komise skončit. Wilhelm také slíbil respektovat dohodu, která by vedla k vyřešení situace.

Dostudovat musí 1800 studentů

Další varianta počítá s dostudováním všech 1800 studentů plzeňských práv na právnických fakultách v Praze, Brně a Olomouci, což by ale bylo obtížně proveditelné z kapacitních důvodů. Gerloch poznamenal, že někteří plzeňští studenti už požádali o přijetí na jeho fakultu bez přijímacích zkoušek.

Plzeňská právnická fakulta měla podle akreditační komise kvůli nízké kvalitě studia skončit už letos v červenci. Dobeš ale škole prodloužil akreditaci o čtyři roky. Podle komise je postup ministra nezákonný a v rozporu s dosavadní praxí a veřejným zájmem.

 

Ministr kvůli tomu čelí několika trestním oznámením, například i od bývalého studenta školy Martina Marka, který před několika lety upozornil na skandál s rychlostudenty a opsanými závěrečnými pracemi. Dobešovo rozhodnutí kritizovali také zástupci ODS, TOP 09, ČSSD a akademici.