Až po rozhovorech v koalici a jednání s náměstkem může případný kandidát strany na šéfa školského resortu "odpovědně přijmout kandidaturu", sdělila místopředsedkyně vlády a VV Karolína Peake. Dosavadní ministr Josef Dobeš (VV) ve funkci končí.

"Škrt 2,5 miliardy korun znamená změnu politického zadání pro ministerstvo školství. O těchto programových změnách chceme jednat s koaličními partnery," uvedla Peake po dopoledním zasedání výkonné rady nejmenší vládní strany. Podle předsedy VV Radka Johna ale kvůli tomu nechtějí svolávat schůzi koaličních špiček K9. John již dříve řekl, že jeho strana bude chtít nejdříve zpracovat podklady o situaci ve školství a probrat možnosti, zda se v resortu dají ušetřit další finanční prostředky.

Peníze by se prý daly získat třeba z takzvaného zápisného, které by studenti vysokých škol platili na začátku semestru. "Tím by se dopad škrtů trochu redukoval," uvedl John s tím, že Věci veřejné se zápisným stále počítají. V České republice je více než 300 tisíc studentů vysokých škol. Co se týká výše zápisného, v minulosti se jednalo o částce v řádech několika tisíc korun.

Předseda VV Radek John uvedl, že strana uvažuje pro místo ministra školství o svých členech Dagmar Navrátilové a Milanu Šťovíčkovi.

"Oba mají zkušenosti ze školství, Šťovíček je navíc starostou, takže by byl i dobrý manažer," řekl John.

Vicepremiérka Karolína Peake jako další možnou kandidátku označila místopředsedkyni sněmovny za Věci veřejné Kateřinu Klasnovou. Strana zvažuje i možnost oslovení uznávaných odborníků, kteří nejsou jejími členy.

V minulosti padlo v souvislosti s novým ministrem školství i jméno poslankyně za Moravskoslezský kraj Jany Drastichové. Zastává funkci místopředsedkyně mandátového a imunitního výboru a je členkou výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Zároveň stojí v čele VV v Moravskoslezském kraji.

Nelehká pozice

Na Dobešova nástupce spadne řada problémů, kvůli kterým končící ministr čelil kritice odborné veřejnosti i studentů.

Bude muset nastartovat čerpání z fondů EU, rozhodnout, kde ušetří dodatečné 2,5 miliardy korun. Nový ministr bude také muset dokončit reformu vysokých škol.