Ministerstvo školství připravuje kariérní řád pro učitele. Podle Českého rozhlasu Radiožurnálu by měl mít kariérní systém čtyři stupně, povinný ale bude jen přechod mezi prvním a druhým. Za zvyšování kvalifikace by se měl pedagogům zvyšovat i plat, uvedl náměstek ministra školství Ladislav Němec.

Za každou z celkem dvou atestací by si mohli pedagogové polepšit o 5000 korun. Odborníci na školství se ale obávají, že na to nebudou peníze.

"Když pedagog bude chtít zůstat prostým pedagogem, tak nemusí nic absolvovat. Bude mít tomu odpovídající platové zařazení," řekl Radiožurnálu Němec. "Pokud se bude chtít posunout, absolvuje nějaké kurzy, školení, které budou v rámci celého systému uznatelné pro zvýšení o ten jeden daný stupeň, bude mít na to konto zase odpovídající finanční ohodnocení," dodal.

Ministerstvo tak chce kvalifikované pracovníky udržet ve školství a přimět je, aby se dál vzdělávali a zlepšovali. Průměrný plat učitelů včetně vedoucích pracovníků škol byl loni 25.150 korun. Zatím ale není jisté, kolik by nový systém stál a kde by vzal úřad na odměny peníze. Podle Němce se rozpočet spolu s dalšími legislativními změnami teprve chystá.

 

Pedagogové se ale bojí, že na podobný nápad nebudou peníze. Třeba ředitelka školy Hana Vítová upozornila, že ve školních rozpočtech chybí peníze i na to, aby učitelé dostávali odměny za práci navíc. Skeptický je i předseda Asociace učitelů Jaroslav Štercl, podle něj se o kariérním řádu pro učitele mluví už 20 let. "Zpravidla to vždy skončí buď finančním nezajištěním, nebo výměnou politické vládnoucí garnitury," konstatoval.

Příprava kariérního řádu bude stát 30 milionů korun a úřad ji zaplatí z evropských peněz. Více než 200 učitelů začne řád testovat už příští rok. V praxi by měl začít platit nejdříve za tři roky.