Učitelé v českých základních školách chtějí žáky ochránit před hlukem, smogem nebo mrazem. A tak raději moc nevětrají. Paradoxně to znamená, že děti dýchají nekvalitní vzduch. Hladiny nebezpečného oxidu uhličitého (CO2) tak až třikrát překračují povolenou koncentraci.

Ukázala to studie neziskového sdružení Energy Consulting, jež se zaměřuje na pasivní domy a úspory energií v budovách. Přitom zvýšené množství oxidu uhličitého, který je jinak běžnou součástí vzduchu, snižuje schopnost soustředění, způsobuje únavu a ospalost.

"Ze zkušenosti víme, že doporučená hodnota CO2 se často překračuje. Tak jsme se rozhodli zjistit, jak to vypadá ve školách. V některých učebnách jsme naměřili koncentraci i čtyři tisíce miliontin, přitom povolená hodnota je tisíc pět set," říká Roman Šubrt, předseda sdružení Energy Consulting.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.