První studentka, která se ohradila proti výsledku své maturity, uspěla u soudu. Krajský soud v Brně nařídil jihomoravskému krajskému úřadu, aby se výhradami neúspěšné studentky znovu zabýval.

Soud podle své mluvčí Miroslavy Sedláčkové zároveň zdůraznil, že justice nemůže hodnotit znalosti studentů, ale může se zabývat jen procesní správností řízení a kvalitou rozhodnutí krajského úřadu.

"Soud je tu od toho, aby přezkoumal, zda správní orgán skutečně řádně prověřoval původní hodnocení, a to na základě spolehlivého podkladu, zda dospěl k jasně a srozumitelně odůvodněnému závěru ohledně hodnocení zkoušky, a zda tento závěr je ve vztahu ke zjištěným skutečnostem přiléhavý," popsal soudce David Raus.

Studentka kraj požádala o přezkoumání výsledku maturitní zkoušky z češtiny, kde neuspěla se slohovou prací. Podle krajského soudu ale úředníci při přezkoumávání hodnocení nereagovali na jednotlivé studentčiny argumenty. Úřad si sice vyžádal oponentní hodnocení od maturitního centra Cermat, ale to podle soudu nestačí.

Úřad si nyní musí opatřit další odborné podklady a rozhodnout znovu, tentokrát s propracovanějším odůvodněním. "Jedině tak dostojí své povinnosti, kterou mu školský zákon ukládá," zdůraznil Raus.

Práce soud hodnotit nebude

Justice podle Rause nebude v podobných případech nikdy určovat, jakou známku a jaké hodnocení by měl student za svoji slohovou práci dostat. Nebude hodnotit pravopis, písařské chyby, stylistiku, kompozici ani dodržení příslušného slohového útvaru, stejně jako by soud neposuzoval hodnocení žáka učitelem při jakékoli jiné zkoušce.

"Správní soud tu není od toho, aby polemizoval s učitelem v jeho hodnocení a aby mu sděloval, jak on sám by studentův výkon u zkoušky hodnotil," uvedl Raus.

Celkem u státních maturit letos propadlo 21,2 procenta studentů, což je o 1,7 procentního bodu větší neúspěšnost než rok předtím. Na hodnocení zkoušky, zejména pak slohových prací, si stěžuje mnoho studentů. Při jejich přezkoumávání vyhověly krajské úřady v průměru asi třetině nespokojených studentů.

Pochybení při maturitách uznalo i vedení ministerstva školství. Ministr Petr Fiala odvolal ředitele společnosti Cermat Pavla Zeleného a nařídil audit zkoušek.

Související