Více než třicítka gymnazistů a žáků základních škol sedí ve slunečných srpnových dnech dobrovolně v univerzitních lavicích a učí se fyziku, biologii a dokonce i chemii.

Letní univerzitní tábory pro děti jsou součástí rozsáhlých náborových projektů, kterými se Vysoká škola báňská v Ostravě snaží přilákat nové talenty pro technické obory. Tedy takové, které se na školu nejen přihlásí, ale také ji dostudují. V prvních dvou letech studia totiž školu opouští až třicet procent studentů. Škola získala na náborové akce 120 milionů z fondů Evropské unie.

Právě nyní vznikají na Ostravsku dvě náborová centra. Uprostřed brownfieldů ve Vítkovicích, v prostředí opuštěných průmyslových hal, vybavují unikátní vzdělávací prostory, kde si budou moci děti k vědě z blízka "přičichnout".

Náborové kempy osobně podporují i šéfové velkých průmyslových firem, například Jan Světlík, šéf Vítkovice Machinery Group. V roce 2015 bude navíc, přímo uprostřed této průmyslové oblasti, otevřeno velké science-learningové centrum, které navrhl slavný architekt Josef Pleskot.

"Chceme v mladých lidech, kteří mají předpoklady, probudit zájem o vědu," říká koordinátorka projektů Klára Janoušková z VŠB. "Zaměřujeme se na mladé lidi všech věkových kategorií. Ze základních, středních i vysokých škol ve velkých i malých městech."

Konkrétní akce, jak školy lákají nadějné studenty, najdete v pondělním vydání Hospodářských novin

Čtěte více v Hospodářských novinách
Související