U podzimních opravných maturit propadlo 38 procent žáků, tedy zhruba dvě pětiny. Uvedl to mluvčí centra pro přípravu maturit Cermat Petr Habáň.

Spolu s těmi, kteří se ke zkoušce vůbec nedostavili, tak letos zůstalo bez maturity 10 tisíc mladých lidí, tedy zhruba desetina ročníku. Největší neúspěšnost byla v matematice, v testu propadlo 55 procent studentů. Maturity letos provázela kritika, sněmovna proto schválila novelu, která by měla zkoušky dospělosti v příštím roce změnit.

"Podzimního termínu společné části maturitní zkoušky 2012 se zúčastnilo 21.200 z celkového počtu 23.100 přihlášených žáků," sdělil Habáň.

"Všechny přihlášené zkoušky úspěšně složilo 13.100 žáků, to je 62 procent těch, kteří je zkoušce přišli," dodal s tím, že propadlíků tedy bylo 8100. Před rokem přitom u podzimních maturit propadlo 44,5 procenta žáků.

Po testu z matematiky v nižší úrovni obtížnosti byly nejhorší výsledky z němčiny. Při písemce v základní obtížnosti propadlo 41 procent studentů, v testu pak 34 procent a u ústní zkoušky přes 25 procent. Naproti tomu při písemce z češtiny, kterou opakovalo 10.500 studentů a která byla nejvíc kritizovaná, propadla desetina žáků.

Studenti si stěžovali hlavně na hodnocení slohů, ty neopravovali kantoři na škole, ale externí hodnotitelé Cermatu.

Sněmovna už schválila novelu, která vrací hodnocení slohů zpátky na školy. Od příštího roku by se také měly jednotné zkoušky dospělosti dělat jen v jedné úrovni obtížnosti.

Související