Při výuce cizího jazyka budou moci školy výjimečně sloučit děti z více ročníků do jedné výukové skupiny, v jedné hodině bude moci kantor také naráz učit dva jazyky nebo začátečníky s pokročilými.

Uvedlo to ministerstvo školství v reakci na dotazy škol, které se obávají, jak od září zajistí povinnou výuku dvou cizích jazyků. Podle odbornice na výuku jazyků je to ale nesmysl.

Výuku dvou cizích jazyků v jedné skupině umožní ministerstvo například malým školám, které nebudou schopny zajistit výuku řádnou.

„K takovému případu tedy může dojít a ministerstvo školství to jako krátkodobé a ojedinělé řešení nevylučuje za podmínky, že učitel oba jazyky zvládá. Rozhodně nejde o trvalý způsob výuky,“ upozornil Patrik Kubas z tiskového odboru ministerstva.

Fiala před poslanci mírně slevil, druhý cizí jazyk nebudou učit úplně všude - čtěte ZDE

Školní osnovy se mění. Bude povinný druhý cizí jazyk a více sexuální výchovy - čtěte ZDE

Nový trend v jazycích: V kurzu je španělština a portugalština. Hodí se v podnikání - čtěte ZDE

Výukové skupinky může ředitel také složit ze začátečníků a pokročilých, případně z dětí z různých tříd a ročníků.

Odborníci: Je to nesmysl

Odborníci na výuku cizích jazyků ministerské doporučení odmítají. „Je to nesmysl. Nelze přecházet z jednoho jazyka na druhý,“ myslí si předsedkyně Asociace učitelů anglického jazyka Ilona Havlíčková. Obtížná je prý i výuka žáků s různou pokročilostí v daném jazyce. Ti pokročilejší se nezlepšují, začátečníci zase nestíhají. „Kvalitně vyučovat takto určitě nelze,“ konstatovala Havlíčková.

Problém by prý školy nemusely mít ani tak se sehnáním jazykově vybaveného kantora, ale spíš s jeho zaplacením.

Od druhého cizího jazyka mohou být také osvobozeny děti s postižením, poruchami učení nebo malí cizinci. Tyto děti budou namísto druhého cizího jazyka pokračovat v rozvíjení toho prvního. „V odůvodněných případech rozhoduje ředitel školy, žáci nemusí dokládat žádné potvrzení,“ rozhodlo ministerstvo.

Co se týká škol, ty nebudou muset začít s druhým cizím jazykem v případě, že by dočasně řešily personální nebo prostorové problémy.

Pětina škol učí jen jednu cizí řeč

Kolik takových škol nebo dětí bude, nechce ministerstvo odhadovat. „Lze předpokládat, že v řadě škol se najdou žáci, kteří by mohli pokračovat v rozvíjení a upevňování prvního cizího jazyka,“ sdělil Kubas s tím, že podle zprávy České školní inspekce v tomto školním roce nevyučovala druhý cizí jazyk téměř pětina škol.

S výukou prvního cizího jazyka začínají čeští školáci povinně od třetí třídy, naprostá většina volí angličtinu. Od září ale bude nejpozději od osmé třídy povinný i druhý cizí jazyk, který byl dosud volitelný.

U druhého cizího jazyka vítězí u dětí němčina, po ní následuje ruština a francouzština.