Maturanti mají za sebou státní písemné testy. A už se objevily, stejně jako v minulých letech, první stížnosti. Studenti kritizují úlohy z češtiny, některé prý byly moc těžké, a navíc připomínaly spíš dějepis než český jazyk.

Předseda nedávno založené Asociace češtinářů a uznávaný autor učebnic českého jazyka pro gymnázia proto státní zkoušky podrobil analýze, aby do problému vnesl jasno. Jeho výsledky ale nepotěší ty, kteří protestovali: Jiří Kostečka na testech nenašel v podstatě nic závadného.

HN: Maturanti si tento týden stěžovali na náročné testy z češtiny. Vy jste letošní maturitu z češtiny podrobil analýze. Mají podle vás pravdu?

Byla patrně těžší než maturity v roce 2011 a 2012, ale i zde jsem opatrný. V mém úsudku hraje hlavní roli intuice, dlouholetá praxe a zkušenost v oboru testování. I když testy pečlivě zhodnotíte, obtížnost lze stanovit jen v některých typech úloh, třeba v pravopisných. Jenže pak jsou interpretační úlohy, kde studenti mají najít, co vyplývá z textu, a tam už je to složitější.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.