Ondřej Šteffl (60)

Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Je kandidátem věd v sociologii.
Pracoval v Ústavu pro filozofii a sociologii Československé akademie věd. Učil na gymnáziu v Chebu.
V roce 1990 založil gymnázium PORG, vůbec první soukromou školu v tehdejším Československu. Do roku 1994 PORG řídil.
V roce 1995 založil společnost Scio, která se zpočátku zabývala hlavně testováním. Dnes se zaměřuje zejména na rodiče a pomáhá školám.
Ve volném čase rád cestuje po Africe, fotí nebo se věnuje snowboardingu a windsurfingu.
Má syna a dceru.

Vizionář českého školství Ondřej Šteffl rozjíždí nový projekt. Otevře základní školu a postupně možná přidá další. Na investice do vzdělávání má ostatně dobrý odhad. Hned po sametové revoluci založil prestižní gymnázium PORG, za dalších pět let vzdělávací společnost Scio.

"Začali jsme se vstupním kapitálem 5000 korun a dopracovali se až k obratu 100 milionů," popisuje Šteffl v rozhovoru pro týdeník Ekonom. Testy společnosti Scio se v Česku používají téměř u každé druhé přijímací zkoušky na vysoké a střední školy.

Jdete do nového byznysu, otevřete základní školu. Proč?

Potomkům silných populačních ročníků Husákových dětí bude brzy šest let. Nyní je nejlepší doba pro založení základní školy. Navíc je po výchově v rodině nejdůležitější částí celého vzdělávání.

Myslím, že je čas přestat školy kritizovat a zkusit to dělat jinak a lépe. Ostatně americký vědec John Medina dospěl k závěru, že kdybychom chtěli vytvořit prostředí nevhodné pro využití schopností mozku, navrhli bychom nejspíše něco podobného školní třídě.

V čem je škola nepřátelská?

Děti ve škole většinou dělají, co jim někdo jiný nařídí, 45 minut sedí v lavici, poslouchají, nesmějí komunikovat, jsou pasivní, což není přirozené. Výuka bývá pro celou třídu jednotná, přitom každé dítě by potřebovalo něco trochu jiného. Mnoho dětí je ve škole ve stresu, ze strachu z neúspěchu a úkolů, které jsou nad jejich síly.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.