S odvoláním proti výsledkům maturit uspělo 175 studentů. Žádost o přezkum přitom podalo 2320 žáků, uspěl tedy zhruba každý třináctý. Uvedla to dnes Česká televize (ČT).

Letos v maturitních testech neuspělo 15,7 procenta studentů, nejhůře dopadla matematika, kterou nezvládlo bezmála 24 procent maturantů. K podzimnímu termínu maturitních zkoušek nyní zamíří skoro 21 tisíc studentů, tři čtvrtiny z toho jsou podle ČT žáci, kteří neuspěli v letním termínu.

"Kladná rozhodnutí byla vydána ve 24 případech u didaktických testů a ve 151 případech u písemných prací společné části maturitní zkoušky," řekl televizi vedoucí referátu vnějších vztahů maturitního centra Cermat Jan Pohanka.

Podle místopředsedy Asociace ředitelů gymnázií Alfréda Dytrta podíl těch, kteří uspěli s odvoláním, "tak zhruba odpovídá". Kdyby jich bylo významně víc, už by to znamenalo, že s maturitami je "něco nedobře", míní Dytrt.

Jak podíl těch, kteří letos maturity nezvládli, tak těch, kteří později uspěli s odvoláním, přibližně odpovídá loňským číslům, dodala ČT.

Neúspěch při prvním pokusu o složení maturitní zkoušky však zdaleka neznamená, že středoškolák zůstane bez maturity a jeho studium přijde vniveč. Každý má totiž ještě možnost dvou opravných zkoušek. Podle údajů Cermatu se od zavedení státních maturit v roce 2011 počet studentů, kteří nesplní požadavky ani po opravných pokusech, pohybuje na úrovni přibližně osmi procent.