Sebevražedný atentátník se v sobotu ráno odpálil u hlavního vchodu afghánského ministerstva obrany v Kábulu. Jeho útok nepřežilo nejméně devět lidí, dalších zhruba dvacet lidí bylo zraněno.

Útok na ministerstvo přišel v době, kdy je v Afghánistánu na návštěvě nový šéf Pentagonu Chuck Hagel. Ten je podle agentur v pořádku, v době výbuchu byl v zařízení koaličních sil na jiném místě Kábulu.

Všichni mrtví byli civilisté a jenom dva ze zraněných byli vojáci. "Jsou tu civilní oběti, ale ne mezi zaměstnanci ministerstva obrany," prohlásil mluvčí Záhir Azimí. Podle něj útočník přišel pěšky. Jinou verzí je, že přijel na kole.

Po explozi následovala přestřelka. „Začalo se střílet a my jsme utekli pryč,“ doplňuje Ghafoor.

Šéf kábulské policie Mohammad Zahir řekl BBC, že zraněné převezly sanitky do několika nemocnic a že situace je nyní pod kontrolou.

K útoku se přihlásilo hnutí Talibán. V e-mailu napsali, že provedli útok a zaměřili se na vstup používaný vojáky a úředníky. „Útok se stal během návštěvy amerického ministra obrany a má mu přinést určitou zprávu,“ stálo v e-mailu.

V současnosti je v zemi 66 tisíc amerických vojáků, během následujících měsíců by se měl jejich počet zredukovat na 34 tisíc.

Související