Jiří Paroubek vyhraje volby, ale vládu nesestaví. Česko bude mít pravicovou koalici s mírnou většinou ve sněmovně. Zdá se to nemožné? Vůbec ne.

Dnes je právě měsíc do voleb, ale kdyby se hlasovalo už nyní, výše popsaná varianta má překvapivě velmi slušné šance na úspěch. Je zde ještě mnoho neznámých a proměnných. Za třicet dnů, které zbývají, se může stát cokoli - nová "Kubiceho" zpráva, další vajíčkové útoky nebo třeba další zjištění o tom, že nějaký kandidát přihrál ze státního rozpočtu dotaci svému známému.

Přesto lze dobře pojmenovat čtyři základní varianty toho, co se po volbách stane. Jisté je, že Jiří Paroubek, který už celé měsíce okupuje první příčku průzkumů stranických preferencí, jistou vládu rozhodně nemá. Má k ní ale nejblíž.

40 % Paroubkova koalice

Matematika dubnových volebních modelů agentur STEM a Factum Invenio říká jasnou věc: Nejvýraznější většinu křesel ve sněmovně dává koalice ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL. Je to 112, resp. 101 poslanec. A je to v obou průzkumech dokonce víc než součet sociálních demokratů a komunistů.

Je tu na první pohled celá řada překážek. Například samotný Paroubek. Pravicoví politici mu nevěří. Mají, celkem oprávněný, strach, že i přes jakoukoli dohodu bude lídr ČSSD prosazovat své levicové návrhy nakonec stejně s komunisty. Dělal to už na konci minulého volebního období, kdy vládl s lidovci a unionisty.

"Máme tady dvě sociální demokracie. Jednu zdivočelou neokomunistickou Jiřího Paroubka, se kterou koalice nepřipadá v úvahu, a jednu odpovědnou sociální demokracii Petra Nečase, se kterou je koalice a programový průnik představitelný," řekl před nedávnem Miroslav Kalousek - hlavní mozek nové politické hvězdy TOP 09. Předseda jeho strany Karel Schwarzenberg je ale o něco jemnější, sociální demokracie mu nevadí, nechce jen spolupracovat s Paroubkem.

Faktem je, že pokud jde o program, není mezi stranami snad větších rozdílů než mezi ČSSD a TOP 09. Kalousek slibuje velké šetření, propouštění, snížení řady dávek, například porodného, rodičovského, snížení podpory v nezaměstnanosti atd. Paroubek naopak šetřit moc nechce a navrhuje zvýšení porodného, mateřské a dalších dávek.

Byla by to nesmírně obtížná koalice. Sestavovala by se velmi dlouho, všechny strany by musely hodně obětovat a není ani jisté, že by vydržela celé volební období. Spíš ne.

Nicméně, je to paradoxně ta nejpravděpodobnější varianta. Je bez komunistů. Zatím má nejjistější většinu. Lidovci mají z pravicových stran nejmenší námitky proti Paroubkovi. Tvrdé postoje TOP 09 lze přičíst vyhrocené kampani. A z historie dobře známe případy velkého nepřátelství v kampani, které se po volbách změnilo ve vzájemné námluvy. Například nabídka Miloše Zemana v roce 1998 Janu Rumlovi, předsedovi Unie svobody. Všechny ostatní varianty mají navíc z různých důvodů šance menší.

Plusové body dává této variantě také to, že ji jako tu nejpravděpodobnější vybral březnový report The Economist Intelligence Unit, což je analytický tým prestižního časopisu The Economist. "Základní předpověď je, že vládu sestaví ČSSD s TOP 09 a KDU-ČSL, jestliže získají parlamentní většinu. Vzhledem k tomu, že ČSSD pravděpodobně získá větší podíl hlasů než ODS, menší strany by se mohly snažit vstoupit s ní do koalice. Na základě některých průzkumů veřejného mínění mohou dokonce jen ČSSD a TOP 09 vytvořit většinovou koalici," píší analytici The Economis Intelligence Unit.

Varianta 1: 40 % ČSSD + malé strany: V úvahu připadají jen TOP 09 a lidovci. Průzkumy naznačují, že by mohly mít s ČSSD většinu. Volby podle HN

30 % Většina pro pravici

Je obtížné nezvolit hned jako druhou nejpravděpodobnější variantu vládu Paroubka s komunisty. Zdá se ale, že větší šance má jiná sestava - koalice ODS, TOP 09, Věcí veřejných a lidovců. Případně zelených.

Podle posledních průzkumů chybí takové koalici jen několik málo hlasů do sněmovní většiny.

"Právě jsem se díval na volební průzkumy dělané pro Českou televizi na jižní Moravě a jsem překvapený, že tam malé strany dohánějí ty velké. Podobné je to na Plzeňsku. Pokud by šlo o trend, tak by na to doplatil Paroubek a ČSSD. Malé strany totiž docela inklinují k pravici," říká politolog Bohumil Doležal.

Varianta by mohla vypadat takto: Paroubek vyhraje volby, ale nakonec jen těsným rozdílem na ODS. Žádná z malých stran s ním nebude chtít spolupracovat. Zbudou mu jen komunisté a prezident Václav Klaus ho kvůli nim odmítne pověřit sestavením vlády. Pověří toho, kdo mu přinese podpisy 101 nekomunistického poslance, což bude moct být jen lídr ODS Petr Nečas.

Mezi ODS a zbylými malými stranami jsou rozdíly, ale snadno překonatelné. Nečas sám s takovou variantou počítá. Dokonce i levicověji orientovaný předseda lidovců Cyril Svoboda tvrdí, že by raději spolupracoval s ODS než s ČSSD. A o tom, že se s touto variantou musí počítat, svědčí i nedávné povzdechnutí Jiřího Paroubka v televizní debatě, kdy uznal, že není vůbec vyloučeno, že navzdory jeho vítězství povládne ODS s ostatními stranami.

Je tu ale celá řada překážek. Lidovci a zelení nemají jisté ani to, že se do sněmovny dostanou. A pak, velmi aktivně by musel zasáhnout prezident. Musel by dát Paroubkovi podmínku nekomunistické většiny ve sněmovně. Nemá k tomu ale žádný nástroj, pouze svůj vlastní výklad ústavy. A je jasné, že by Paroubek měl výklad jiný.

Klaus už to nicméně jednou udělal. V roce 2004 po pádu vlády Vladimíra Špidly. "Je ovšem rozdíl, když se postavíte malé kočičce a když se postavíte bengálskému tygrovi. Myslím, že si to vůči Paroubkovi netroufne," odhaduje Doležal.

Aritmeticky i programově by to mohla být jednoduchá varianta. Je ale extrémně závislá na tom, jestli se prezident, a možná nejen on, postaví nástupu komunistů k moci.

Varianta 2: 30 % Pravicová koalice: Paroubek volby vyhraje, ale bude mít podporu jen KSČM. Klaus ho nepověří sestavením vlády.Volby podle HN

20 % Paroubek s komunisty

KSČM je dnes pro Paroubka jediným partnerem, se kterým může počítat. Menšinová vláda ČSSD, které pomáhají komunisté prosazovat všechno, co se levici zamane, je hned třetí nejpravděpodobnější varianta. A nemusí být pro ni až takový problém vyšvihnout se na místo první.

Scénář je jednoduchý: Paroubek vyhraje volby. Součet jeho a komunistických poslanců bude víc než 101. Lídr sociálních demokratů si půjde na Hrad pro pověření sestavit vládu a získá ho. Bude ovšem používat známou formuli o hledání podpory napříč politickým spektrem.

Je evidentní, že by ČSSD musela komunistům, kterým roste sebevědomí, dát dosud nemyslitelný podíl na moci. Například funkce náměstků na ministerstvech. Bez KSČM totiž Paroubkova menšinová vláda padá.

"Myslím, že Jiří Paroubek půjde do menšinové vlády, když to půjde. Varianty dalších koalic jsou příliš komplikované," říká politolog Jan Outlý z Univerzity Hradec Králové.

Varianta 3: 20 % ČSSD a KSČM: Logická varianta, malé strany a ČSSD příliš spolupracovat nechtějí. Otázkou je, jak se zachová prezident. 

10 % Velká koalice

Velmi krizová varianta. Příliš se s ní nepočítá, ale ve hře zůstává jako jakási záchranná brzda ve zcela bezvýchodné situaci.

Znamenala by provizorní udržovací režim země, kdy by se například nemohla řešit ekonomická krize. A také by asi připravila o posty celou řadu současných lídrů ODS a ČSSD. O velkou koalici totiž stojí jen některá křídla v obou stranách.

"Osobně bych na první místo dal koalici ČSSD s malými stranami. Myslím, že to bude první pokus Jiřího Paroubka. Ale také myslím, že Jiří Paroubek bude zkoušet prostě všechny možnosti, aby získal vládu," míní analytik CVVM Daniel Kunštát.

Varianta 4: 10:% Velká koalice: Krizová varianta, se kterou se počítá jen pro případ naprosto bezvýchodné situace.
Volby podle HN

Související