Když před dvěma týdny představovali občanští demokraté svůj volební program ve Slovanském domě v Praze, úvodní slovo měl Petr Nečas. Těsně před tím, než vystoupil na pódium, ho ale zastavil Ivan Langer a pokáral jej, že má špatnou kravatu.

Volební lídr ODS si proto vázanku sundal a počkal na další pokyny šéfa kampaně. Ten se rychle rozhlédl kolem a nakonec požádal europoslance Jana Zahradila, aby půjčil Nečasovi svou. "Teď můžeš jít," poplácal nakonec Langer po ramenou pověřeného předsedu konzervativců.

Úsměvná historka dobře ilustruje, kdo je momentálně Nečasovým nejbližším politickým souputníkem - exministr vnitra. Ostatně, když výkonná rada, širší vedení ODS, hlasovala o tom, zda Langera vyškrtne z olomoucké kandidátky, Nečas údajně teatrálně hrozil, že v takovém případě odejde i on. I díky tomu "Ivánek" zůstal.

"Jsou teď jedna ruka. Ale je to spojení tak trochu z donucení," říká člen grémia ODS, který si ale nepřeje zveřejnit své jméno. Langer je totiž zároveň důvodem, proč se kandidát občanských demokratů na premiéra tak moc brání představit něco jako svou stínovou vládu. Moc dobře totiž ví, že z marketingového důvodu by byla sebevražda, kdyby v týmu jmenoval Langera.

Langer sám se stáhl do relativního ústraní, ví , že není moc populární. Na tiskovkách tak vše pozoruje zpovzdálí, aby moc nedráždil na fotkách.

Zákulisní poradci

Ze zákulisí, mimo objektivy kamer, radí Nečasovi další dva klíčoví lidé: bývalý mluvčí ODS Jiří Sezemský a Nečasova tajemnice Jana Nagyová, členka ODS v Praze 13. Nečas oběma zařídil po svém odchodu z ministerstva sociálních věcí, kde byl Sezemský mluvčím a Nagyová šéfkou ministrovy kanceláře, zajímavé trafiky - vzal si je k sobě ministr obrany Martin Barták. Ten je podle všeho velmi schopný v zaměstnávání spolupracovníků lídrů ODS, dělá u něj i Topolánkova asistentka Jana Bartošová.

Co přesně pro Nečase dělají? Sezemský mu radí hlavně s médii a s kampaní. Když chtějí novináři udělat s Nečasem rozhovor, obracejí se nikoli na mluvčího ODS Martina Kupku, ale právě na Sezemského, ačkoli ten nemá v hierarchii strany žádnou funkci a oficiálně pracuje pro resort obrany. Nagyová, které se Nečas ještě jako ministr postaral o mnohasettisícové odstupné, pak má na starosti především lídrovu pracovní agendu.

Nová ODS

Když má Nečas říct, koho považuje za svého blízkého odborného poradce, zmiňuje exministra průmyslu Martina Římana. Ten je podobně jako Nečas symbolem konzervativní, tak trochu staromódní ODS. Byl to právě ostravský matador, kdo před loňským kongresem strany ostře kritizoval, že Občanská demokratická strana se v posledních letech stala obsahově vyprázdněným spolkem manažerů a podnikatelů. V letošních volbách už Říman nekandiduje, jeho účast v pražské politice, pokud Nečas udělá s ODS slušný výsledek, ale bude nejspíš pokračovat.

Vedle toho se Nečas po dohodě s Langerem začal obklopovat tvářemi, které nefigurují v žádných policejních spisech ani na sebe nesoustřeďují socialistickou ostrostřelbu. Do popředí se tak dostala místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Začala vystupovat na tiskových konferencích, na zahájení kampaně prezentovala Nečasovu sociální politiku, v oficiálních materiálech je titulována jako "první dáma ODS".

"To je pro mě rozhodně velká změna oproti kampani vedené Mirkem Topolánkem. Tam jsem se centrální fáze kampaně neměla zúčastnit vůbec," říká Němcová HN. Jestli těsná spolupráce vydrží i po volbách, ale není jisté: "Nečas ví, že Němcová je jako neřízená střela. Zná ji na to moc dlouho," vysvětluje vlivný občanský demokrat, který je důkladně obeznámen s přípravou kampaně.

Dopředu se dere také lídr moravskoslezské kandidátky Pavel Drobil. Ambiciózního exnáměstka hejtmana si vybral už Nečasův předchůdce. Má být spolu s děkanem právnické fakulty na plzeňské univerzitě Jiřím Pospíšilem nebo senátorem Alexandrem Vondrou symbolem očištěné ODS.

Kvůli tomu, že Nečas si svůj tým teprve buduje, už sbírají síly na povolební vnitrostranická vyjednávání jeho kolegové z vedení ODS. Bezprostředně po volbách, nejlépe ještě na sobotu 30. května, chtějí svolat výkonnou radu, která by určila Nečasovy jasné mantinely, o jakých jménech a resortech se může bavit s možnými koaličními partnery. Aby prý nezačal svévolně tlačit "své" lidi.

Související