První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka očekává, že od prezidenta Václava Klause dostane týden na jednání o vládě. V pořadu televize Prima Partie ale zopakoval, že sociální demokracie má jako vítěz voleb dostat jako první možnost jednat o sestavení nového kabinetu.

Ještě v sobotu večer přitom Sobotka komentoval situaci o poznání rezignovaněji. "Pokud jde o pověření sestavením vlády, myslím, že by ho měl získat ten, kdo bude schopen reálně vládu sestavit," uvedl nový lídr ČSSD.

Sobotka ale dodává, že výsledek povolebních schůzek s lídry ostatních stran nevidí s ohledem na možnost vzniku pravicové koalice optimisticky. "Pro nás je ta šance velmi malá. Já jsem k tomu spíše skeptický vzhledem k tomu, že se dá očekávat úzká spolupráce pravicových stran ODS, TOP 09 a Věcí veřejných," řekl v sobotu Sobotka a svá slova zopakoval i v nedělním diskuzním pořadu.

Prezident republiky Václav Klaus prozatím svůj další postup neprozradil. V sobotu na dotaz novinářů, zda sestavováním vlády pověří vítěze voleb odpověděl: "Myslím, že tak nějak to bude, ale víme, že se to ještě může velmi zamotat, bude záležet, kdo skončí na dalších místech a s jakým ziskem." Nejprve se chce hlava státu osobně sejít se zástupci všech stran. 

Povolební jednání již začala. "Nehodláme vyklidit naše pozice předčasně," řekl Sobotka v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT. V pondělí a v úterý hodlá jednat se zástupci stran, které vstoupily do sněmovny. Pozvání na Hrad zatím Lidový dům nedostal, uvedl Sobotka 

Sobotka jedná za ČSSD po sobotní oznámení plánované rezignace předsedy Jiřího Paroubka. Během týdne podle něj ČSSD bude analyzovat situaci, Sobotka se zřejmě ujme vedení sociálních demokratů jako první místopředseda. Paroubek oznámil, že opustit čelo ČSSD hodlá do týdne.

ČSSD bude mít nového šéfa až za rok 

Sjezd má ČSSD naplánován na příští jaro, až tehdy by měla zvolit nové vedení, míní Sobotka. Aktuální prioritou ČSSD je podle něj vyjednávání o vládě a uhájení programu, s nímž strana do voleb šla. Paroubek zůstává poslancem, jeho vítězství v Ústeckém kraji mu podle Sobotky dává odpovědnost vůči voličům.

"Dovede si svůj život představit, aniž by byl lídr," uvedl Sobotka. O funkci předsedy strany se bude zřejmě ucházet sám. Chce podle svých slov rozšířit vedení ČSSD o nové tváře. "Potřebujeme více žen, více zapojit mladé, nové poslance. Nevidím, že bychom potřebovali odepisovat staré, ale rozšířit o nové," řekl na dotaz, zda by vedení ČSSD měli opustit ještě další dosavadní špičky.

O uvolněné křeslo předsedy sociální demokracie zatím projevili zájem dva politici - jako pravděpodobnou označil svou kandidaturu Sobotka, zvažuje ji i jihomoravský hejtman a čerstvě zvolený poslanec Michal Hašek. Oba mají značnou podporu veřejnosti, tradičně se umísťují na předních místech žebříčku popularity politiků a ve volbách získali velké množství preferenčních hlasů.

"Já mám ambici teď pomoci sociální demokracii ve složitém období. V okamžiku, kdy se bude volit příští předseda sociální demokracie, tak nevylučuji, že bych na příštího předsedu sociální demokracie kandidoval," uvedl dnes Sobotka. "Je to pravděpodobné," dodal posléze.

Související