Vláda ve středu schválila důležité normy ze zdravotní a sociální oblasti. Za prvé: Podpořila návrh na nový výpočet důchodů, který se dotkne lidí odcházejících do penze od letošního října. Za druhé: Učinila tečku za protestem lékařů, kteří hrozili k 1. březnu odejít z nemocnic, když schválila nové platové tabulky, a potvrdila tak memorandum uzavřené lékařskými odbory a ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) minulý týden.

Důchody: Vláda je nebude moci populisticky zvyšovat

Podle úterního Drábkova vyjádření půjde zhruba sedmdesát procent lidí po 30. září do penze s nižším důchodem než za současných podmínek. Dvaceti procentům lidí s nejvyššími příjmy penze vzroste. Propad by podle Drábka měla vyrovnat valorizace, takže penze by fakticky klesnout neměly.

Novela také snižuje stropy pro placení sociálního pojištění ze šestinásobku průměrné mzdy na čtyřnásobek.

Norma mění i další podmínky důchodového systému včetně pravidel valorizace, která má napříště probíhat automaticky, tedy vláda nebude moct ovlivňovat její parametry. "Omezuje se tak prostor vládě, aby před volbami populisticky zvyšovala penze víc, než ukládá zákon," řekl premiér Nečas.

Zvýšení důchodů bude napříště možné, pokud růst cen, tedy inflace, a třetina růstu reálných mezd za rok dosáhnou v součtu alespoň dvou procent. Pak se bude valorizovat o 100 procent růstu cen a jednu třetinu růstu reálných mezd.

Vyměřované penze se budou snižovat postupně, v průběhu pěti let. Lidé, kterým bude důchod přiznán po konci tohoto období, jej budou mít nižší než v současnosti o jedno až tři procenta. U deseti procent lidí s nejnižšími příjmy zůstanou penze na současné úrovni, u dvaceti procent lidí s nejvyššími příjmy se vyměřované penze zvýší. Podle materiálů zveřejněných ministerstvem práce a sociálních věcí by to mělo být v průměru o dvě procenta.

Ministři chtějí rychleji sblížit důchodový věk mužů i žen

Upraví se také podmínky pro krácení předčasných penzí. V současnosti se krátí o 0,9 procenta, respektive o 1,5 procenta v případě, že člověk odchází do důchodu předčasně o dva roky a více. Do budoucna se změní to, že pokud člověk odejde do důchodu předčasně o více než rok a méně než dva roky, bude se mu důchod krátit o 1,2 procenta. Ostatní parametry zůstávají platné.

Podmínky pro pozůstalostní, tedy vdovské a vdovecké důchody se rovněž změní. V současné době má člověk nárok na výplatu pozůstalostního důchodu po dobu jednoho roku. Pokud se dostane do špatné sociální situace, může v následujících pěti letech o jeho výplatu znovu požádat. Novela odsouhlasená vládou toto období zkrátí z pěti na dva roky.

U žen se od roku 2019 také zrychlí prodlužování věku odchodu do důchodu, a to ze čtyř měsíců na rok. Vláda tím chce rychleji sblížit věk odchodu do důchodu u mužů a u žen.

Vláda lékařům přidá, ale od roku 2013 tarify zruší

Podle středečního rozhodnutí vlády se zvýšíí tarifní platy lékařů o 5 000 až 8 000 korun hrubého měsíčně. Zároveň ale jednoznačně řekla, že tarifní platy ve zdravotnictví v roce 2013 zruší úplně. Právě to byl požadavek poslanců a senátorů ODS. "K 1. lednu 2013 se zruší tarifní platy ve zdravotnictví," řekl po středečním jednání vlády premiér Petr Nečas.