Do Česka se vrátí zimní počasí a příští týden se ochladí až o deset stupňů. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu mohou noční teploty klesnout až na minus osm stupňů Celsia, přes den bude maximálně nula.

Nebe by mělo být oblačné, koncem týdne se k dešťovým srážkám přidají i sněhové. Pršet ale začne již tento víkend, na některých místech mohou hladiny řek stoupnout až na 1. stupeň povodňové aktivity. Intenzitu tání však bude zpomalovat noční pokles teplot pod nulu. Ani srážky nebudou intenzivní.

Ke čtvrtku nejvíc stoupaly hladiny v povodí Berounky a také v povodí Opavy. V porovnání s únorovými průměry dosahují hodnoty většinou od 40 do 170 procent, v povodí Berounky a Bečvy místy dvou až trojnásobku, v povodí Odry dvou až šestinásobku únorových průtoků.

Zatímco tento týden už se teploty šplhaly až k jarním deseti stupňům, příští týden klesnou nejvyšší denní teploty k nule. V pondělí by mělo být ještě polojasno, pak už se ale nebe zatáhne. K dešti se od čtvrtka přidá také sněžení. Letos se tak zřejmě potvrdí pranostika březen, za kamna vlezem.
Hydrologové přitom očekávali, že sníh v Česku už začne pomalu odtávat, zatím leží vrstva sněhu na většině území. Horská střediska stále hlásí od 30 do 130 centimetrů sněhu.

Českého hydrometeorologického ústavu první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, na Opavě v Děhylově a na Radbuze v Českém údolí.

Související