poslanci_snemovna_zaoralek__192x128_.jpgSněmovní výbor pro evropské záležitosti ve čtvrtek přerušil projednávání lisabonské smlouvy reformující fungování EU. Termín nového jednání neurčil. O smlouvě mají přitom v úterý jednat poslanci na mimořádné schůzi svolané na žádost ČSSD.

Podle poslanců však dnešní rozhodnutí evropského výboru na průběh případné nadcházející schůze mít žádný vliv nebude.

Výbor tak učinil již podruhé. Poprvé diskuzi o reformním dokumentu přerušil v květnu a vrátil se k ní až poté, co Ústavní soud minulý týden rozhodl, že šest sporných bodů lisabonské smlouvy z pohledu Senátu není v rozporu s českým ústavním pořádkem.

Čtěte více o lisabonské smlouvě

Návrh na přerušení vznesli zástupci ODS a podpořili ho přítomní poslanci za KSČM. Proti byli sociální demokraté a poslankyně SZ Kateřina Jacques, kteří podporují co nejrychlejší schválení smlouvy.

Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek dokonce v úterý pohrozil vládě, že nebude moci počítat s tolerancí ČSSD během českého předsednictví EU, pokud ratifikace dokumentu brzy nezačne. Česko unii povede šest měsíců od 1. ledna 2009.

Podle jednacího řádu sněmovny má při projednávání mezinárodních smluv příslušný sněmovní výbor přijmout usnesení, v němž například doporučí ratifikaci. To poté předloží předsedovi sněmovny, který se postará o to, aby vytištěné usnesení a případné oponentní zprávy dostali poslanci nejpozději 24 hodin před začátkem projednávání. Zákonodárci by tedy doporučení k lisabonské smlouvě měli mít nejpozději v pondělí odpoledne.