Premiér Jan Fischer v neděli potvrdil prezidentu Václavu Klausovi, že se rozhodl zůstat premiérem a nechce se stát eurokomisařem. Vyplývá to z nedělní tiskové zprávy Hradu. Klaus soudí, ze Fischerova vláda by měla vést zemi do řádných voleb.

Klaus se setkal s premiérem po návratu z návštěvy Spojených států. "Prezident je velmi rád, že se Jan Fischer rozhodl zůstat ve své premiérské funkci. I prezident republiky je přesvědčen, že tato vláda má svůj mandát dotáhnout do řádných voleb," uvedl prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Fischerova úřednická vláda má rozhodnout o tom, koho vyšle Česká republika do Evropské komise, v pondělí. Kandidátem Jana Fischera na post eurokomisaře guvernér centrální banky Zdeněk Tůma. "Předseda vlády České republiky Jan Fischer navrhl jako společného kandidáta vlády, ODS a ČSSD na funkci člena Evopské komise," rozeslal médiím Roman Prorok, mluvčí vlády.

Podle něj Fischer Tůmu s touto nabídkou oslovil již v pondělí 2. listopadu pro případ, že politické strany nedospějí ke shodě na společném kandidátovi.

"Zdeněk Tůma je podle názoru Jana Fischera osobností, která splňuje nejen veškeré odborné a morální nároky, ale jako celoživotní nestraník má nejlepší předpoklady získat politickou podporu napříč politickými stranami," stojí v prohlášení.

Fischerova nominace strany zaskočila

Podle Proroka o této nominaci Fischer již informoval prezidenta republiky Václava Klause i předsedy ODS a ČSSD Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka.

Později během nedělního odpoledne ohlásil Topolánek, že Tůma nebude kandidát ODS na komisaře. "Tůma není a nebude kandidátem ODS," napsal v sms Topolánek. Premiér se mu zdá "přehnaně aktivní" na to, že podle Topolánka chtěl být nejprve eurokomisařem, potom nabídku přijal, pak uvedl, že bude respektovat dohodu stran, a později přišel s vlastním kandidátem. "Na to, že jsem ho (Fischera) nominoval na premiéra já, se mnou dost málo komunikuje," dodal předseda ODS.

Překvapena je také ČSSD, Tůmu ale jako kandidáta do Evropské komise neodmítá, tlumočil ČTK vyjádření předsedy socialistů Jiřího Paroubka Petr Dimun z Lidového domu. Později podle však ČSSD prostřednistvím místopředsedy Lubomíra Zaorálka strana Tůmu odmítla s tím, že preferuje svého kandidáta a stávajícího eurokomisaře Vladimíra Špidlu, uvedla Česká televize.

Tůma se nelíbí ani zeleným, jejich šéf Ondřej Liška v reakci na nominaci uvedl, že jeho strana dál trvá na svém kandidátovi ekonomovi Janu Švejnarovi a Tůmu nepodpoří.

Šéfové ODS a ČSSD se s Fischerem sejdou večer.

Co strana, to kandidát

Zdeněk Tůma

Datum a místo narození: 19. října 1960, České Budějovice

Vzdělání: vystudoval obchodní fakultu Vysoké školy ekonomické (1986), absolvoval postgraduální studium v Ekonomickém ústavu ČSAV (1992), má za sebou studijní pobyty ve Velké Británii, Nizozemsku a USA.

Kariéra: po ukončení studia pracoval na VŠE, v roce 1986 nastoupil do Prognostického ústavu ČSAV; v letech 1993-95 byl poradcem ministra průmyslu a obchodu, poté 3 roky hlavním ekonomem Patria Finance; od června 1998 byl půl roku výkonným ředitelem EBRD (zastupoval ČR, Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko); od února 1999 působil jako viceguvernér a od prosince 2000 je guvernérem ČNB (znovuzvolen byl v únoru 2008; ve funkci má být do února 2011)

Akademické působení: od roku 1990 učil osm let makroekonomii na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK; v letech 2003-2006 byl členem vědecké rady UK, nyní mimo jiné ve správní radě VŠE a ve vědecké radě ČVUT či dozorčí radě Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR

Rodina: je podruhé ženatý, v dubnu 2001 se mu narodila dvojčata Daniel a Alžběta

Ostatní:

- Časopis Global Finance letos v září zařadil Zdeňka Tůmu mezi sedm nejlepších centrálních bankéřů světa za uplynulý rok.

Fischer byl přitom kandidátem, na kterém se nejsilnější strany ODS a ČSSD dokázaly shodnout. Premiér ale nabídku nepřímo odmítl již v sobotu. Politici tak o eurokomisaři zřejmě budou ještě jednat.

Předseda ODS Mirek Topolánek na otázku, zda nastal nějaký posun, odpověděl, že ho zajímá vždy výsledek, nikoli posuny. "Zatím ne," napsal v neděli odpoledne šéf občanských demokratů na dotaz, zda výsledek je, nebo zda podle jeho názoru do jednání vlády bude.

Topolánek se už v sobotu nad Fischerovým údajným obratem podivil. Podle něj se totiž Fischer o funkci komisaře zajímal a ještě v pátek sdělil, že je připraven nominaci přijmout. Z Topolánkových sobotních slov vyplynulo, že Fischerovu nominaci dál podporuje.

Premiér se dosud k prohlášení šéfa ODS nevyjádřil. "Až premiér usoudí, že bude chtít reagovat, tak zareaguje," řekl v neděli ČTK mluvčí kabinetu Roman Prorok.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek byl ve vyjádřeních ohledně eurokomisaře skoupý. Téměř na každý dotaz v sobotu odpovídal, že vše je předčasné, a to včetně premiérova prohlášení. Fischer v něm dále vyzval strany, aby pokračovaly v jednáních.

Češi Fischera do Bruselu nechtějí

Premiér Jan Fischer i jeho vláda mají rekordní přízeň obyvatel ČR. Zřejmě i proto si 82 procent účastníků internetového průzkumu společnosti SANEP nepřeje odchod premiéra do funkce evropského komisaře. Téměř stejný počet lidí, 81 procent, zároveň v průzkumu vyjádřil spokojenost s prací předsedy vlády. O něco menší, přesto výraznou podporu, má i vláda, které důvěřuje 65 procent účastníků průzkumu.

Premiér Fischer je zároveň podle průzkumu společnosti SANEP pro 55 procent jeho účastníků nejdůvěryhodnějším politickým reprezentantem, který nejlépe hájí zájmy ČR.