Všichni důchodci dostanou letos v prosinci jednorázový příspěvek 600 korun. Potvrdila to v pondělí vláda, když schválila dohodu šéfů koaličních stran z minulého týdne. Formálně jde o zákon o jednorázovém příspěvku důchodci.

Státní pokladnu to podle ministerstva práce a sociálních věcí bude stát 1,7 miliardy korun. Oproti původně navrhované mimořádné valorizaci ale jde o jednorázové opatření, které neovlivní budoucí výdaje důchodového systému.

Od ledna 2016 se pak penze budou valorizovat jen podle zákona – to znamená o růst spotřebitelských cen (inflaci) a třetinu růstu reálných mezd.

Jednorázový příplatek 600 korun pro všechny důchodce je kompromisem poté, co ČSSD neprosadila mimořádnou valorizaci.

Vyšší valorizace neprošla

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) původně navrhla, aby důchody i v příštím roce stouply o více než jen o standardní valorizaci předepsanou zákonem. Požaduje růst o 1,8 procenta, tedy v průměru o zhruba 200 korun měsíčně – stejně jako od letošního ledna. Bez mimořádné valorizace by důchody na začátku příštího roku vzrostly jen zhruba o necelé procento (přibližně 100 korun).

Letošní mimořádné zvýšení (od ledna) zdůvodnila vláda Bohuslava Sobotky tím, že chce penzistům dorovnat nižší valorizaci z předchozích let. A podle stejného scénáře navrhovalo ministerstvo práce postupovat i letos.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Penze se od letošního roku podle zákona automaticky zvyšují opět o růst spotřebitelských cen (inflaci) a třetinu růstu reálných mezd. V letech 2013 a 2014 rostly jen o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd – valorizaci dočasně přibrzdila Nečasova vláda v rámci úsporných opatření.

Za první čtyři měsíce roku 2015 stouply ceny v průměru o 0,23 procenta, reálná mzda se loni zvýšila o 1,8 procenta. Podle těchto údajů by penze podle zákona rostly zhruba o 0,8 procenta.

Mimořádnou valorizaci ale nepodpořil ani ministr financí Andrej Babiš z ANO, ani koaliční KDU-ČSL.

Miliardy navíc z rozpočtu

Ministerstvo práce a sociálních věcí spočítalo, že vyšší než zákonem stanovené zvýšení by zvedlo náklady státního rozpočtu na valorizaci v příštím roce o 3,4 miliardy na celkových 6,9 miliardy korun. Celkově by měl stát příští rok na důchody vydat 397 miliard korun.

Ministerstvo financí ale upozornilo, že dodatečné výdaje v dalších 25 letech by stouply celkově o 60 až 70 miliard korun. S plánem proto nesouhlasí a chce od ledna 2016 valorizovat důchody jen podle platného zákona. "Já bych to samozřejmě nejraději zvýšil všem, ale musíme řešit i výdajovou stránku," řekl Babiš před týdnem.

Ministerstvo financí je i proti myšlence mimořádné valorizace. "V roce 2015 byla do jisté míry obhajitelná jako forma kompenzace za minulé škrty pravicových vlád. Tento argument již nyní rozhodně neplatí, neboť ke kompenzaci došlo od letošního ledna," uvedl úřad ve svém vyjádření k původnímu návrhu.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí ale letošní mimořádná valorizace kompenzovala předchozí škrty jen částečně, další mimořádné zvýšení je proto dalším krokem. Růst důchodů nedrží krok s růstem reálné mzdy, vyplývá z údajů ministerstva.

Penze rostou pomaleji než mzdy

Průměrný starobní důchod v roce 2014 podle dat České správy sociálního zabezpečení činil 11 075 korun. U žen se poprvé v historii dostal přes hranici 10 tisíc (konkrétně na 10 050 korun), muži brali v průměru 12 259 korun.

Průměrný důchod letos dosahuje 114 procent hodnoty roku 1989, zatímco průměrná mzda téměř 158 procent. Poměr důchodu k hrubé mzdě letos dosahuje 41,9 procenta, při valorizaci podle zákona (a předpokládaném růstu mezd) klesne tento poměr v roce 2018 na 39,8 procenta.