Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce domluvit se zdravotními pojišťovnami, aby od 1. března platily méně nemocnicím, které kvůli masovým odchodům lékařů omezí své služby. Uspořené finance by měly poslat nemocnicím a ambulancím specialistů, kteří pacientům navíc poskytnou péči. Hegerův plán je součástí opatření, jež připravil k řešení situace po výpovědích lékařů v odborové akci Děkujeme, odcházíme. ČTK o tom v úterý informoval mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Dosud se očekává výpověď celkem od 3772 lékařů, což je zhruba 18,6 procenta z celkového počtu 20.014 lékařů (fyzických osob) působících v českých a moravských nemocnicích. Část lékařů ale má menší úvazek, někdy i jen pětinový či desetinový. Součet všech úvazků včetně částečných v celé republice dá podle statistiků 18.852,8 přepočteného počtu lékařů.

Ministerstvo pošle pojišťovnám upozornění na nemocnice s výrazným počtem výpovědí, aby zkontrolovaly personální vybavení nemocnic. Chce také iniciovat dohodu pojišťoven, že si v letech 2011 a 2012 dobrovolně sníží peníze na provoz a omezí i peníze do prevence, jako to bylo v předchozích dvou letech. Tyto peníze dají do zdravotní péče.

Předsednictvo TOP 09 Hegerovy plány v úterý podpořilo. "Připravené reformní kroky povedou k zachování kvality a dostupnosti péče, k adekvátní odměně zdravotnického personálu za úroveň poskytované péče a k optimalizaci vzdělávání lékařům," uvádí se v prohlášení, jež obdržela ČTK.

Kolaps akutní péče nenastane

Heger nyní prověřuje personální situaci ve fakultních nemocnicích, které tvoří páteřní síť systému. V pátek se sejde s řediteli 11 fakultních nemocnic, jež ministerstvo přímo řídí. Ředitelé nemocnic by měli v těchto dnech jednat s lékaři a mimo jiné je upozornit na obtížnost návratu. Ministr nabídne kapacity fakultních nemocnic krajům.

Ministerstvo si od hejtmanů vyžádá informace o situaci v krajských zařízeních, postup ministerstva i krajů bude koordinovaný. "Aktuálně ze 191 nemocnic akutní péče je zasaženo výpověďmi 72. Pokud se vyřadí nemocnice, kde je výpovědí méně než deset, dostáváme se k číslu 59 nemocnic, což je jen 31 procent. Z čísel plyne, že kolaps akutní péče, jímž hrozí odbory, nenastane," shrnul mluvčí.

Podle Hegera nesou odpovědnost za situaci v krajských nemocnicích také kraje - jako náhradu regulačních poplatků vynaložily téměř půl miliardy korun, přitom je mohly spíše dát do platů zdravotníků.