Predsednictvi_EU__192x128_.jpg Přesně měsíc před zahájením českého předsednictví spustila vláda oficiální internetový portál českého předsednictví v Evropské unii www.eu2009.cz. Informace je na něm možné nalézt v češtině, angličtině a francouzštině.

Design portálu vychází z jednotného vizuálního stylu předsednictví, který byl navržen mladým grafikem Tomášem Pakostou.

Úřad vlády v pondělí sdělil, že do zahájení českého šéfování 1. ledna bude portál fungovat omezeně. Novináři už ale mají možnost se registrovat k akreditacím, které budou potřebovat na zasedání konaná na českém území.

"Web byl spuštěn v předstihu zejména proto, aby veřejnosti již nyní přinesl základní informace o předsednictví a novináři měli možnost včas se akreditovat na akce," uvedla mluvčí vicepremiéra pro EU Michaela Jelínková.

 

Čtěte více:

 

Vláda slibuje, že později portál nabídne aktuální zprávy z odborných a politických jednání, která Česká republika povede, a dále rubriky zaměřené na historii a současnost EU či Česka. Podle vlády budou příspěvky psané čtivou a poutavou formou, chybět nemají fotografie, zvukové nahrávky a video.

"V dnešní době mají informace tendenci se šířit rychlostí světla. Web umožňuje maximální rychlost předání informací, a proto se stal hlavním komunikačním nástrojem každého předsednictví, tedy i našeho," řekl vicepremiér pro EU Alexandr Vondra. Podle něj vláda portál spustila přesně podle plánu.

Nyní Evropské unii předsedá Francie, která žezlo předá Praze v lednu. Na šest měsíců se pak Česko stane koordinátorem chodu EU a jejích akcí a mluvčím celé sedmadvacítky. V této roli se členské státy pravidelně střídají. Vláda uvádí, že to je také možnost prezentovat zemi. Kvůli tomu rozhodla, že některá zasedání se budou konat nejen v Praze, ale i v regionech.

Související