Devět aktivistů ekologické organizace Greenpeace ráno vylezlo na třísetmetrový komín Elektrárny Prunéřov II, která patří společnosti ČEZ. Požadují, aby firma při plánované obnově elektrárny použila buď nejekologičtější technologii spalování uhlí, nebo provoz do roku 2015 úplně uzavřela. Hnutí Greenpeace o tom informuje na svých webových stránkách. Na komíně v Prunéřově aktivisté protestovali už před rokem a půl.

Devět lezců Greenpeace dnes v 06:00 bez obtíží proniklo do areálu elektrárny. Hodlají vystoupit až na vrchol komínu a část z nich na něm chce zůstat do čtvrtka.

"ČEZ bez ohledu na platné právní předpisy, tlak místních obyvatel i požadavky ministerstva životního prostředí trvá na tom, že při obnově Prunéřova použije zastaralou technologii a bude ji provozovat další čtvrtstoletí," uvádí se na stránkách Greenpeace.

Podle severočeského mluvčího ČEZ Oty Schneppa se aktivisté do elektrárny přes plot prostříhali. "Po poslední návštěvě jsme se poučili a celá elektrárna byla obehnána novým přes dva metry vysokým plotem," řekl Schnepp ČTK. Násilné vniknutí do areálu firmy a poškození majetku ČEZ oznámil policii. "Policisté to vědí, byli tady, monitorují situaci a čekají, jak se situace vyvine," uvedl Schnepp. Vedení elektrárny se bude o dalším postupu teprve radit a poté plánuje vydat prohlášení.

Podle vedoucího klimatické a energetické kampaně Greenpeace ČR Jana Rovenského je elektrárna zodpovědná za smrt desítek lidí ročně. "Použití jakékoliv jiné než nejlepší dostupné technologie znamená, že v následujících desetiletích zemřou stovky lidí ve světě jen proto, že ČEZ chce na rekonstrukci elektrárny ušetřit. ČEZ je nejbohatší česká firma. Pokud nemá na nákup skutečně moderní technologie, měla by záměr na obnovu elektrárny zrušit a v dohledné době ji uzavřít," uvedl na webu Rovenský.

Podobně vylezlo 11 aktivistů Greenpeace na komín stejné elektrárny předloni v prosinci. Protestovali tak proti globálnímu znečišťování země skleníkovými plyny. Prunéřovská elektrárna vypouští nejvíce kysličníku uhličitého (CO2) v zemi.

Související