Pražské vyhlášky o čistotě a pití alkoholu na veřejnosti za téměř 1,5 roku platnosti porušilo více než 19.300 hříšníků. Nejčastěji se lidé provinili odhozením nedopalků či zbytků potravin, asi 5800 lidí pilo alkohol na zakázaných místech. Vyplývá to ze statistik, které ČTK poskytla městská policie.

Vyhlášky město přijalo na začátku července 2008. Zabránit mají znečišťování ulic metropole, strážníci díky nim také dostali nástroj, jak bojovat proti opilým lidem v centru Prahy.

"Splnily, co jsme od nich čekali," řekl náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema. Strážníci si podle něj byli vědomi, že vyhlášky úplně nevymýtí problémové chování z centra. Díky nim ale nyní mohou častěji kontrolovat například bezdomovce, kteří svým chováním nebo nedostatečnou hygienou obtěžují okolí. Ti poté raději přesídlí do jiných míst.

Klema ale připouští, že to má i své negativní stránky. Pokud se tito lidé přemístí, není jim pak již věnována taková pozornost.

Vedení města nyní podle Klemy uvažuje o mírné novelizaci vyhlášky o zákazu pití alkoholu na veřejných místech. Změnit by se mohla například některá místa, kde se lidé na ulici nesmí alkoholu napít.

Takzvaná alkoholová vyhláška vstoupila v platnost od 7. července 2008. Za popíjení v okolí škol, zdravotnických zařízení, stanic metra, dětských hřišť, na zastávkách a některých vyjmenovaných ulicích a parcích mohou lidé dostat pokutu až tisíc korun, ve správním řízení pak až 30.000 korun.

Do poloviny prosince porušilo vyhlášku více než 5800 lidí. Strážníci asi 1800 z nich domluvili, dalším ale 3400 udělili pokuty ve výši 1,7 milionu korun. Zbytek předali do správního řízení. Klema přiznává, že vymahatelnost pokut je nízká. Většinou je totiž dostávají lidé žijící na ulici, kteří nemají žádný majetek. Dodává ale, že je důležité nepřizpůsobivým lidem ukázat, že jejich prohřešky nebudou tolerovány.

Díky kontrolám při porušení vyhlášky také strážníci zadrželi 12 lidí, které hledala policie.

Za stejné období strážníci odhalili také více než 13.500 přestupků proti vyhlášce o čistotě. Ta platí od 1. července 2008. Pod hrozbou pokuty zakazuje například krmení holubů, močení na veřejnosti nebo odhazování odpadků na ulici. Proti vyhlášce se provinilo 5888 lidí, kteří odhodili na ulici nedopalek, dalších téměř 500 žvýkačku a 1800 zbytky potravin. Celkem dostali pokuty za 2,6 milionu korun.

Související