Rozdíl mezi ČSSD a ODS se v lednu podle volebního modelu Střediska empirických výzkumů (STEM) prohloubil. ČSSD by získala ve sněmovně 83 křesel, o osm více než v prosinci. ODS by si proti minulému měsíci pohoršila o devět na 59 mandátů. ČTK o tom v úterý informovala agentura STEM.

Podle místopředsedky ODS Ivana Langra není výsledek překvapením. ČTK sdělil, že pro občanské demokraty by měl být výzvou. Další zástupce předsedy Petr Bendl soudí, že ODS si může za propad sama. Způsobily jej nejednota a spory uvnitř strany, uvedl Bendl.

Vedle ČSSD si poměrně výrazně polepšila KSČM, která by dostala tento měsíc v dolní komoře 32 křesel. V prosinci by měla o šest poslanců méně. Naopak KDU-ČSL by ztratila meziměsíčně podle volebního modelu sedm mandátů a měla by jich šest. Strana TOP 09 by získala v lednu 20 křesel v dolní komoře, o dvě víc než v prosinci.

Z průzkumu STEM vyplývá, že ODS dosáhla v lednu nejhoršího výsledku od listopadu 2008. Tehdy by ve sněmovně dostala 57 mandátů. 

ČSSD dávalo v lednu stejně jako v prosinci podle průzkumu přednost 28,7 procenta obyvatel. Preference ODS klesly o 1,6 procentního bodu na 20,9 procenta. KSČM si v lednu udržela 10,9 procenta preferencí a TOP 09 vzrostly o 0,1 procentního bodu na 8,4 procenta. Lidovcům dávalo v lednu přednost 4,2 procenta lidí, v prosinci 5,7 procenta.

Preference Strany zelených v lednu činily čtyři procenta a Věcí veřejných 3,9 procenta. Statistická chyba se u menších stran pohybuje kolem 1,5 procenta, u větších kolem 2,5 procenta.

K volbám by podle agentury přišlo 48 procent lidí, 16 procent by se hlasování nezúčastnilo. Nerozhodnutých je podle průzkumu 36 procent obyvatel.