Reakce na sliby ODS

ČSSD
Místopředseda ČSSD Milan Urban tvrdí, že vznik 170.000 pracovních míst je možný pouze změnou pracovního práva. "ODS zneužívá hospodářské krize k prosazení změn v pracovním právu," řekl Urban.

Důležitější je podle něho podpora velkých investic s novými pracovními místy, jako je například dostavba jaderné elektrárny Temelín. Urban doplnil, že podle propočtů jeho strany budou návrhy ODS stát mezi pěti až 10 miliardami korun.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach míní, že návrhy ODS navíc povedou k vyšší nezaměstnanosti. "Pokud by toto bylo v běžné demokratické zemi na západ od našich hranic, tak už jsou odboráři v ulicích," poznamenal Škromach.

TOP 09

Část programu, který počítá s omezováním dávek v nezaměstnanosti v případě, že se nezaměstnaný nechce účastnit veřejných prací či kurzů kvitoval Jaromír Drábek z TOP 09.

Jako lehce zneužitelný ale kritizoval návrh, aby stát za zaměstnavatele na dva roky převzal garanci výplaty 75procentního případného čtyřměsíčního odstupného s měsíční výpovědní lhůtou pro absolventy a lidi s jinak omezeným přístupem k zaměstnání.

Co říkají na sliby ODS ekonomové

"Za pozitivní považuji, že se ODS zabývá tématem, které může zvýšit potenciál české ekonomiky. Návrh opatření je podpořen odhady výnosů a nákladů, z nichž není na první pohled zřejmá žádná nekonzistence. Těžiště opatření spočívají v zlevnění tvorby nových pracovních míst pro zaměstnavatele, což je na sklonku recese obzvlášť důležité," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Zároveň ale podle něj nová opatření budou klást enormní nároky na úřady práce a vyžádala by si nepochybně rozšíření řad úředníků. "Otázkou je, zda by se stejného efektu na tvorbu pracovních míst nedalo docílit spíš zjednodušením administrativy spojené s pracovně právní agendou," dodal.

I podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka jde vesměs o opatření zvyšující flexibilitu trhu práce a omezující zdanění práce u rizikových skupin jako jsou absolventi, postižení nebo lidé před důchodem.

"Opatření by mohla omezit dlouhodobou nezaměstnanost. Některá opatření ovšem budou mít minimální vliv, mezi ně patří například prodloužení rozsahu zaměstnání na dohodu o provedení práce," dodal.

Zhruba dva měsíce před sněmovními volbami zahájila občanská demokratická strana kampaň. Pokud strana v květnu u voličů uspěje, chce podporovat kratší pracovní úvazky, práci z domu či zaměstnávání absolventů a starších lidí.

V souboru opatření proti nezaměstnanosti, který představil předseda ODS Mirek Topolánek, figuruje také slib pomoci pro nezaměstnané, kteří se rozhodnou podnikat. ODS podle Topolánka vnímá úkol poprat se s nezaměstnaností jako klíčový, proto otevřela cyklus programových tiskových konferencí před volbami do sněmovny právě tímto "srdcovým esem".

Lidí bez práce kvůli hospodářské krizi přibývá, míra nezaměstnanosti v Česku dosáhla rekordních 9,9 procenta. Pracovní úřady ke konci února evidovaly v Česku 583.135 uchazečů, to je o 154.287 víc než před rokem. Opatření mají podle ODS přinést 170.000 nových míst v soukromém sektoru, přitom nijak nezatíží státní rozpočet.

Firmy by si mohly půjčovat zaměstnance

Zaměstnavatelům, kteří vytvoří pracovní místo na dobu neurčitou pro absolventa či rodiče po návratu z rodičovské dovolené ODS slibuje slevu na sociálním pojištění ve výši 3600 korun ročně.

Nezaměstnané, kteří se rozhodnou pro start v podnikání, hodlá ODS povzbudit tím, že jim nechá po celou dobu plnou výši podpory. Toto opatření ale bude moci nezaměstnaný využít jen jednou za deset let.

Strana chce také podporovat používání částečných úvazků, firmám by na sociálním pojištění ulevila ročně 7200 korun za každý částečný úvazek pro rodiče s dětmi a starší 55 let, absolventy, zdravotně postižené a studenty. Firmám chce ODS umožnit půjčovat si zaměstnance navzájem a posílat je na školení placená z evropských fondů.

Změnit chtějí občanští demokraté také pravidla pro práci na dohodu tak, aby se na ni dalo pracovat po delší dobu. Uvažují i o tom, že by omezili podporu lidem, kteří podají výpověď z vlastní vůle. Neměli by mít nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti.

ODS také nehodlá zvýšit odvody na sociální pojištění ani daně, zdůraznil místopředseda občanských demokratů Petr Nečas.

"Nebudeme stavět hladové zdi"

ODS představila plán na základě doporučení Ekonomické skupiny odborníků (ESO). Celosvětové zkušenosti ukazují, že čím pružnější je trh práce, tím nižší je nezaměstnanost. Pracovní místa vytváří hlavně soukromý sektor, proto chceme firmy motivovat k jejich nabízení a udržení, tvrdí dokument strany.

K přiblížení svých záměrů ODS použila kreslené postavičky Vladimíra Jiránka Václava a Marii podobně jako na nedávné programové konferenci. "My lidem nenabízíme almužny jako ČSSD, my jim nabídneme práci," atakoval Topolánek konkurenční sociální demokraty.

Topolánek také zdůraznil, že jde o trvalé pracovní příležitosti, nikoli "hladové zdi" stavěné na náklady daňových poplatníků. Recepty na téma zaměstnanosti z dílny ČSSD označil za lži a sliby, které zavedou Česko do fiskální pasti, v níž se nyní nachází Řecko.

Po plánu, jak zajistit pracovní místa, hodlá ODS v dalších týdnech postupně zveřejnit stranické recepty pro pilíře ekonomické části programu - návrhy pro spravedlivý sociální systém, podnikání a pro boj se zadlužením.

Volební internetovou stránku plánuje strana spustit začátkem dubna a kompletní volební program představí v polovině příštího měsíce. Tehdy také odstartuje ostrou fázi volební kampaně.

Sociální demokraté, největší konkurent ODS, svou předvolební nabídku představili v sobotu na velké konferenci v Teplicích. ODS je zatím ve srovnání s ČSSD v kampani mnohem méně viditelná, což někteří občanští demokraté nesou těžce.

Volební manažer ODS Ivan Langer ale tvrdí, že takové načasování je záměrné. Zatímco sociální demokraté podle něj veřejnost plošně bombardují, občanští demokraté mají přichystané přesně naváděné inteligentní střely.

Co navrhuje ODS

 

Motivace pro vznik nových pracovních míst
Zaměstnavatel, který vytvoří nové pracovní místo na dobu neurčitou pro nezaměstnaného, absolventa nebo rodiče po skončení rodičovské, dostane na jeden rok slevu 3 600 Kč na sociálním pojištění. Stát za něj na dva roky převezme garanci výplaty 75 % případného čtyřměsíčního odstupného s měsíční výpovědní lhůtou.

Podpora pro nezaměstnané, kteří začnou podnikat
Nezaměstnanému, který začne podnikat jako živnostník, zůstane plná výše podpory v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu. Toto opatření lze využít jednou za 10 let.

Více částečných úvazků
Stát uleví firmám na sociálním pojištění 7 200 Kč ročně za každý částečný úvazek pro rodiče s dětmi do 12 let, lidi starší 55 let, absolventy, studenty, zdravotně postižené nebo pro pečující o handicapované. Odstraníme diskriminaci částečných úvazků zrušením minimálního odvodu zdravotního pojištění.

Výhodnější práce na dohodu

Prodloužíme maximální rozsah zaměstnání na základě dohody o provedení práce ze 150 na 300 hodin.

Uvolnění smluv na dobu určitou
Úplně uvolníme řetězení a délku smluv u nově vzniklých pracovních míst na dobu určitou (na období 5 let do úplného odeznění krize).

Pružnější pracovní doba
Zavedeme pružnější konta pracovní doby a umožníme její flexibilnější nerovnoměrné rozložení.

Alternativní modely zaměstnávání

Rozšíříme využití alternativních modelů zaměstnávání (částečné úvazky, práce doma…) a zavedeme rekvalifikační projekty určené speciálně pro osoby měnící zaměstnání.

Dočasná práce u jiného zaměstnavatele
Obnovíme možnost dočasného přidělení zaměstnance k práci u jiného zaměstnavatele.

Kdo z vlastní vůle podá výpověď, nebude mít plnou výši podpory
Pokud zaměstnanec dá výpověď sám z vlastní vůle, nebude mít nárok na plnou výši podpory v nezaměstnanosti.

Sociální dávky jen pro aktivní

Podmíníme výplatu podpory v nezaměstnanosti a dávek hmotné nouze účastí ve veřejně prospěšných pracích, veřejné službě, rekvalifikacích nebo vzdělávacích kurzech.

Udržíme pracovní místa
Umožníme firmám s nedostatkem zakázek zvyšovat zaměstnancům kvalifikaci. Vzdělávací kurzy budou nadále financovány z evropských fondů.

Zabráníme zvýšení daní
Nepřipustíme zvýšení sociálního pojištění a daní z příjmů pro firmy a živnostníky. Pokud tomu nezabráníme, přijde o práci 60 tisíc lidí.

Související