Ústavní soud ve čtvrtek definitivně vzal uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi a jeho rodině šanci na peněžní odškodnění za nezákonnou vazbu. Soudci zamítli stížnost Krejčířových.

Podle soudkyně zpravodajky Ivany Janů je stížnost nedůvodná. Soudy prý neomezily práva Krejčířových, navíc jim alespoň částečně vyhověly. "Obecné soudy vyhodnotily celou situaci správným způsobem a při svém rozhodování dodržely i ústavní zásady. Další zadostiučinění, kromě morálního, se poskytuje v jiných, daleko intenzivnějších případech, než byl tento případ," uvedla Janů.

Soudkyně upozornila na to, že se Krejčíř dostal do vazby zákonným způsobem. Protiprávní bylo až prodloužení vazby po třech měsících. Tím se snižuje závažnost zásahu do osobnostních práv. Zástupce Krejčířových se dnešního vyhlášení nezúčastnil.  

Krejčíř, jeho manželka a syn podali v roce 2003 žalobu na ochranu osobnosti. Tvrdili v ní, že Krejčíř byl ve vazbě protiprávně, neboť státní zástupce nesplnil zákonnou povinnost a nevydal rozhodnutí o trvání nebo ukončení vazby. Chybu při prodlužování vazby tehdy kritizoval Ústavní soud.

Krejčíř nebo Karadžić?

Městský soud dal Krejčířovi a jeho rodině za pravdu a rozhodl o odškodném 200 tisíc korun. Polovinu měl dostat Krejčíř, jeho manželka a syn by obdrželi 50 tisíc korun. Odvolací senát ale v srpnu 2005 verdikt zrušil. Potvrdil sice to, že žaloba na ochranu osobnosti byla oprávněná, ale nesouhlasil s finančním odškodněním.

Dostatečným morálním zadostiučiněním prý pro rodinu muselo být už to, že Ústavní soud v minulosti rozhodl o neoprávněnosti vazby. Krejčířovi se poté obrátili na Nejvyšší soud, následovala ústavní stížnost.

Janů se při vyhlašování nálezu kuriózně zmýlila - místo jména Radovana Krejčíře uvedla jméno Radovana Karadžiće, někdejšího vůdce bosenských Srbů. Karadžić je u mezinárodního tribunálu obžalován z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, jichž se prý dopustil během války v Bosně v letech 1992-1995.

Krejčíř, podezřelý z mnoha trestných činů, se do vazby dostal kvůli obvinění z půlmiliardového celního úniku. Později při domovní prohlídce utekl policistům a zmizel v zahraničí. Nyní žije v Jihoafrické republice.

Nejvyšší soud v poslední době zrušil dva pravomocné verdikty nad Krejčířem. Neplatný je sedmiletý trest za údajný únos podnikatele, nyní musí soud znovu projednat případ podvodu s akciemi za 75 milionů korun, za který si měl uprchlý podnikatel odsedět 6,5 roků ve vězení.

Vrácení případů ale neznamená, že Krejčíř vyvázne bez trestu. Soudy jej po napravení nedostatků a doplnění dokazování mohou potrestat znovu.  

Související