V Ústí nad Labem v pondělí havaroval osobní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce, 11 lidí je zraněno, řekl to mluvčí hasičů v Ústeckém kraji Lukáš Marvan. Dva lidé jsou raněni těžce, čtyři mají středně těžká a pět lehká zranění.

Vykolejil odpolední vlak z Prahy do Ústí nad Labem, který vezla jednotka typu CityElefant. Souprava podle stop na trati vykolejila na výhybce, naklonila se doleva a předním vozem narazila do betonové zdi, která ji rozpárala.

Za nehodu zřejmě mohla nepřiměřená rychlost. Ze záznamu tachografu vyplynulo, že souprava vjela na výhybku rychlostí 108 kilometrů v hodině, přitom směla jet jen 50. Informoval o tom Jan Kučera z Drážní inspekce, který ale zatím nevyloučil ani technickou závadu na vozidle.

Na vjezdu do jižní výhybny se sice normálně smí jezdit až 120 kilometrů v hodině a až po půlkilometru následuje osmdesátka, jenže tentokrát rychlost omezovalo i návěstidlo. Podle vyšetřovatelů nesvítilo zeleně, nýbrž signalizovalo strojvedoucímu, že má zpomalit a že bude najíždět na výhybku. Pokud prohlídka soupravy neukáže poškození brzd, vina s největší pravděpodobností padne na mrtvého strojvedoucího.

"Nějak tak to nejspíš bude, i když závadu na vozidle vyloučit nemůžeme, takže příčinu nehody zatím nelze definitivně určit," řekl ČTK Kučera.

Jednotky typu CityElefant mají hned několik nezávislých brzdových systémů, včetně vysoce účinné kolejnicové brzdy. Havarovaná jednotka byla vyrobena byla v roce 2001 a přestože byla pátá nejstarší svého typu, technická závada je podle expertů oslovených ČTK nepravděpodobná. Strojvedoucí podle nich nejspíše omezující signál nečekal a přehlédl ho.

Vlaku chybělo do cíle jen pár set metrů, na jižní výhybně v ústecké čtvrti Vaňov ale jeho cesta v 16:48 skončila předčasně. Jel atypicky po levé koleji a první výhybka, která byla zřejmě postavena pro jiný směr, jej vykolejila.


Po osmdesáti metrech se naklonil doleva a hliníková skříň řídícího vozu se začala trhat. Zbytek soupravy se naskládal za něj, ale unikl horšímu poškození.

Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní, do které zraněné z nehody sanitky přivážejí, řekl, že v nemocnici jsou nyní dva těžce zranění. Nejhůře zraněný pacient má prý poranění v oblasti hrudi a hlavy, jeho stav je ale stabilizovaný. Druhý má zranění o něco lehčí.

Tři pacienti prý mají lehčí zranění, nyní se rozhoduje, zda zůstanou v nemocnici. Tři další prý sanitní vozy do péče lékařů přivezly hlavně kvůli jejich psychickému stavu.

Kvůli nehodě byla uzavřená silnice mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi. V Ústí nad Labem se proto vytvořily husté kolony, policie už ale uzavírku otevřela.

Nehoda způsobila komplikace i na samotné dráze, trať číslo 090 mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi byla na několik hodin uzavřená. neprůjezdná. Mluvčí Správy železniční a dopravní cesty Pavel Halla uvedl, že se krátce po půlnoci podařilo obnovit provoz na jedné koleji. Opravené není trakční vedení, proto zde vlaky přetahují dieselové lokomotivy. Podle mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové tak vlaky nabírají zpoždění. U rychlíků cestující musí počítat se zpožděním asi deset minut, u osobních vlaků pak ještě s o pět minut delším. Halla dodal, že druhá kolej se bude opravovat ještě několik dnů.

Z kolejí sjel i další vlak

Také na nádraží v Mladé Boleslavi vykolejil v 18:05 nákladní vlak. Podle informací Drážní inspekce nebyl nikdo zraněn.

"Za jízdy vlaku vykolejily dva vagony a souprava se rozpojila," řekl Jan Kučera, náměstek generálního inspektora Drážní inspekce. Bližší informace zatím nemá k dispozici. Všichni inspektoři jsou podle něj v Ústí nad Labem u havárie City Elefantu. Kdy se tedy dostanou do Mladé Boleslavi, nedokázal Kučera odhadnout.

Mluvčí mladoboleslavské policie Ladislav Mareš řekl, že nevykolejil vagon, ale údajně se během jízdy z nákladního vlaku sesunul kontejner a spadl na vedlejší kolej. "Policie to ale nevyšetřuje, dělá si to Drážní inspekce," dodal.

Nehoda v Mladé Boleslavi zastavila provoz na železnici ve směru na Bakov nad Jizerou. Podle informací Českých drah dálkové spoje jedoucí na trase Praha hl. nádraží - Tanvald, Kolín - Česká Lípa, Tanvald - Praha Vršovice a Rumburk - Kolín nahradila autobusová doprava. Autobusy místo vlaků jezdí také v regionální dopravě mezi Bakovem nad Jizerou a Mladou Boleslaví.

Související