Policejní prezidium a ministerstvo vnitra (MV) chtějí z větší části rozpustit cizineckou policii. Podle televize Nova by se to mělo stát už ke konci roku. Jednotlivé oblastní útvary se podle Novy stanou součástí krajských ředitelství policie. "Čtrnáct set policistů cizinecké policie bude převedeno pod krajská ředitelství," řekl televizi ministr vnitra Radek John (VV). Dodal, že tito policisté budou vykonávat "tu svoji odbornost, ale také jiné práce" a posílí výkon služby.

Ministr o osudu cizinecké policie měl definitivně rozhodnout už v pondělí.

Mezi řadovými policisty i jejich šéfy se o nadcházejících změnách mluví stále častěji jako o "totální devastaci cizinecké policie".

Dohled bude mnohem větší

Dosud je v republice sedm oblastních ředitelství cizinecké policie, která tak podle Novy ministr rozpustí a včlení do čtrnácti krajských policejních ředitelství. Z cizinecké policie prý zůstane jen vedení a inspektoráty na mezinárodních letištích. "Tyto změny by se mohly projevit v tom, že by nebylo například prováděno tolik kontrol, jako je dnes," řekl televizi Nova předseda nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek.

John ale nesouhlasí s názorem, že by plánované změny znamenaly, že Česko se stane rájem nelegální migrace. "Naopak ten dohled bude mnohem větší," uvedl.

Související