Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhuje v rámci boje s korupcí snížit limit pro vypisování výběrových řízení, zavést elektronické aukce a u dopravních staveb soutěžit výhradně podle nabízené ceny. Zákon o zadávání zakázek by měl přímo obsahovat principy hospodárnosti, účelovosti a efektivity. NERV v úterý představil 15 opatření, jejich cílem má být zmenšení korupčního prostoru v zakázkách. Lídr nejsilnější opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka v reakci novinářům řekl, že si dokáže představit podporu své strany pro řadu návrhů NERV.

Premiér Petr Nečas (ODS) na tiskové konferenci zdůraznil, že jde o preventivní opatření. Jejich smyslem má být i úspora veřejných peněz. V roce 2009 bylo podle Nečase na veřejných zakázkách vyplaceno 630 miliard korun. Pokud by se ušetřila dvě procenta, jde o 13 miliard, tedy o částku srovnatelnou se škrtem v mandatorních výdajích státu, uvedl premiér.

Většinu protikorupčních opatření chce Nečas uvést do praxe co nejdříve. Úpravy zákonů plánuje prosadit do konce roku 2011, další body, které jsou v pravomoci vlády, dřív. Jde třeba o využívání datových schránek, do nichž by se měly ukládat všechny dokumenty o tendrech. "Jde o evidenční systém, který zamezuje zpětné manipulaci s dokumentací v procesu zakázky," uvedl Nečas. Opatření je podle něho možné zavést do čtyř měsíců.

"My jsme od začátku jasně signalizovali této vládě, že i když nesouhlasíme s její rozpočtovou, daňovou a sociální politikou, tak jsme připraveni hledat dohodu na protikorupčních opatřeních," poznamenal statutární místopředseda opoziční ČSSD Sobotka. Některé z prezentovaných návrhů NERV nejsou podle něj nějak převratně nové, je v nich řada dobrých myšlenek, které bude důležité uvést do praxe. "Řadu z těchto věcí my si dokážeme představit, že bychom podpořili," prohlásil.

Klíčovou prioritou je ale pro sociální demokracii přijetí nového zákona o zadávání veřejných zakázek. "Tam to všechno začíná, tam to všechno končí," poznamenal Sobotka. Je proto znepokojen odhadem vlády, že návrh zákona se do parlamentu dostane až v první polovině roku 2011. "To je příliš dlouhá doba. Do té doby veřejné zakázky nepočkají," dodal lídr ČSSD.

Limit milion

Limit pro výběrové řízení u stavebních zakázek je nyní šest milionů korun, u ostatních dva miliony. Podle návrhu by se měla hranice snížit na milion korun. Zakázky od 300 000 do milionu korun by se měly zadávat ve zjednodušeném řízení.

Firmy, které by se chtěly o zakázku ucházet, by měly podle předlohy splnit jen dva kvalifikační předpoklady. Jde o čestné prohlášení, že je uchazeč schopen zakázku provést a prokázat, že za posledních pět let uskutečnil obdobný, byť i menší projekt. Podle NERV nyní zadavatel často formuluje podmínky tak, aby omezil konkurenci a aby mohl zvítězit jen předem vybraný zájemce.

Nejméně pět firem

Mezi další návrhy patří předvýběrové řízení, povinné zveřejňování smluv a dodatků a vytvoření vzorových zadávacích dokumentací. U velkých zakázek by měla platit povinnost určit nejméně pět firem, které by se mohly do tendru přihlásit. Podle Nečase se nyní hlásí v průměru jen tři.

Elektronické aukce by se měly konat u menších zakázek. "Musí být jednoduchý elektronický nástroj, který bude používán u těchto malých zakázek," zdůraznil Nečas. Naopak údaje o prodeji veřejného majetku by měly úřady zveřejňovat s dostatečným předstihem na oficiálních serverech; cena by se stanovila v aukci. Vláda chce také každý rok vydávat zprávu o stavu veřejných zakázek.

David Ondráčka, šéf české pobočky nevládní protikorupční organizace Transparency International, ČTK řekl, že vítá zájem vlády o problematiku veřejných zakázek. S většinou navrhovaných opatření prý souhlasí. Přivítal by navíc zavedení osobní odpovědnosti úředníků za konkrétní zakázky. Tendry by pak mohly mít své "garanty", na úrovni vlády by to mohl být ministr, ale i ministerský náměstek nebo šéf odboru.

Navrhovaná opatření NERV podpořil také ministr vnitra Radek John (VV). "Podporujeme všechna opatření, která ve svém důsledku povedou ke snížení korupce v této zemi a k úspoře veřejných prostředků," uvedl s tím, že jeho úřad zváží zapracování návrhů do připravované strategie vlády v boji proti korupci.

Skoncování s úplatkářstvím si vládní koalice ODS, TOP 09 a VV stanovila jako jednu ze svých priorit. V polovině září představil protikorupční opatření John. Podle kritiků se zaměřil jen na represi. Ministr vnitra se tehdy hájil tím, že jeho kolegové připraví návrhy týkající se veřejných zakázek.