V sále pražského Slovanského domu je v pátek od rána plno. Začal totiž dvoudenní veletrh pracovních nabídek Lékařství a zdraví 2010. Na tom se německé klinky snaží nalákat české doktory a zdravotnický personál. Svůj informační stánek tam má celkem 32 nemocnic.

„Lékařů máme málo a do pěti let bude situace podle našich prognóz ještě horší. Kromě toho s českým zdravotnickým personálem máme dobré zkušenosti,“ vysvětluje Lenka Morawetz, která na veletrhu zastupuje nemocnici z bavorského Zwieselu.

Před jejím stánkem se tlačí možná vůbec nejvíce lidí. Většinu těch, kteří kolem prochází, totiž zaujme plakát s mapou. Ten ukazuje, jak je to do Zwieselu blízko. „Pracujte v Německu, bydlete v Česku,“ dodává reklamní slogan.

Základ: 50 tisíc měsíčně

V davu zájemců před bavorským stánkem stojí i Petr Michálek. „Já chci odjet kvůli penězům,“ přiznává rovnou mladý lékař, který už má za sebou pětiletou praxi v nemocnici v Novém Jičíně. A plat je to první na co se ptá i zástupců německé kliniky. Ty to však nevyvádí z míry. Podávají mu do ruky přehled.

Základní plat kolem 2 000 eur čistého a za služby příplatek 1200 eur měsíčně.

Po chvíli ale Petr Michálek přesto poněkud zklamaně odchází. „Chtějí znalost němčiny více, než jsem čekal. Myslel jsem, že bude stačit angličtina,“ vysvětluje. „Já už sem se začala německy učit,“ říká o kousek dál Simona Crhová, která pracuje v brněnské nemocnici. „Když se to tady nezlepší, tak půjdu pryč, hned jak na to budu jazykově mít,“ shrnuje.

Zájem účastníků se přitom neomezuje pouze na určité zdravotnické profese. "Nepřijeli pouze pro vysoké specialisty nebo zdravotní sestry. Zájem je plošný," řekl obchodní ředitel pořádající Agentury RTK International Randolf T. Kunert. Pořadatelé očekávají, že se veletrhu zúčastní zhruba 1000 až 1200 návštěvníků.

Odbory hrozí hromadnými výpověďmi

Veletrhu se účastní i signatáři akce Děkujeme, odcházíme. Kampaň vyhlásil v polovině září Lékařský odborový klub (LOK). Do současné chvíle se k ní připojilo zhruba 3500 lékařů.

Požadují, aby základní plat lékaře bez přesčasů činil 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy, která je aktuálně na úrovni 23 513 korun, jinak hrozí ke konci roku hromadnými výpověďmi. "Již dvacet let marně čekáme na to, až za naši těžkou práci budeme spravedlivě ohodnoceni," prohlásil při představení kampaně předseda LOK Martin Engel.

Pro lékaře z ČR podle Jana Kraetzera ze společnosti Marienhausbude bude mít práce v Německu tu výhodu, že tam lidé mají podobnější mentalitu než například v Anglii. Češi také nebudou mít tak daleko domů za příbuznými.

Situaci by lékařům při přechodu do Německa mohla usnadnit situace, která nastane počátkem května příštího roku. V rámci zjednodušení pravidel na německém trhu se totiž zájemcům o práci podstatně administrativně usnadní situace při nástupu do zaměstnání.

Související