Hospodaření úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad, který rozděluje bruselské dotace pro Ústecký a Karlovarský kraj, chtějí nechat někteří ústečtí politici prověřit. Důvodů je hned několik.

Letos si úřad pronajal nepřiměřeně velké prostory, cena tak narostla na více než deset milionů korun. Budovu, ve které si je úřad pronajal, patří společnosti Energetické a dopravní stavby. Jejími spoluvlastníky jsou vlivný podnikatel a člen ODS Patrik Oulický a bývalý senátor za ODS Alexandr Novák.

Na pronajatých dvou patrech tak profitovali částkou deseti milionů korun ročně. Smlouva na sporný pronájem platí až do roku 2015. Informovala o tom Česká televize

Z oslovených byli nejlacinější, brání se úřad

Úřad tvrdí, že oslovil kvůli pronájmu čtyři ústecké společnosti. A nabídka Energetických a dopravních staveb byla nejnižší. Úředníci se brání tím, že akcionáře firmy nezjišťovali. Zjistit je nebylo přitom složité, ČT jména majitelů vyčetla ze zápisů valné hromady. Oulický tvrdí, že podíl ve společnosti koupil v loňském roce.

Regionální rada regionu soudržnosti Severozápad má nyní pronajato asi 3000 metrů čtverečních. Potřebu větších prostor vysvětluje například archivací. Do loňska přitom úřadu stačily třetinové prostory,  za které platil kolem čtyř milionů korun, uvedla Česká televize.

Oulický nemá na svém kontě první spornou kauzu. Aktuálně je jeho jméno slyšet pod  přezdívkou kmotr ODS. Ministr dopravy Vít Bárta (VV) jej obvinil, že společně s šéfem ústecké krajské ČSSD Petrem Bendou ovlivňovali zakázky Ředitelství silnic a dálnic v Ústeckém kraji.

Podnikatel se dosud bránil tvrzením, že žádná z jeho firem pro ŘSD nepracovala. Česká televize již před několika dny poukázala, že je spoluvlastníkem zmíněné společnosti Energetické a dopravní stavby. A ta se podílí na stavbách za skoro 2,5 miliardy korun.

Oulický je známý i tím, že si načerno postavil objekt v Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Stavební úřad mu ho v prosinci nařídil zbourat.

Související