Česká vědecká pracovnice profesorka Blanka Říhová z Mikrobiologického ústavu Akademie věd byla nominována na prestižní cenu European Inventor Award pro nejlepšího evropského vynálezce. Oznámil to tiskový odbor Akademie věd s odkazem na Evropský patentový úřad (EPO).

Říhová je jednou ze tří nominovaných osob v prestižní kategorii na ocenění za celoživotní dílo. Její průkopnické práce zaměřené na léčbu rakoviny umožnily vývoj několika léků se specifickými mechanismy zaměřenými proti bujení zhoubných nádorů.

Vzhledem k tomu, že rakovina měla podle zástupců EPO v roce 2007 na kontě 13 procent všech zemřelých osob, má boj s touto chorobou veliký význam. Léky, k jejichž vývoji Říhová zásadním způsobem přispěla, vedou k posílení imunitního systému, a tím ke snížení pravděpodobnosti vzniku nových nádorových ložisek.

Zatímco cytotoxické účinky chemoterapie nezasahují jen nádorové buňky, ale také jejich okolí, Říhová pracovala na vývoji "cílenější léčby", která "nejenže se zaměřuje na rakovinné buňky, ale dokonce se zdá, že posiluje imunitu", uvedl EPO ve vizitce Říhové na svých internetových stránkách.

Jméno Říhové je spojeno s více než 20 patenty. V minulosti obdržela mnoho vyznamenání a cen. Její nominace na nejprestižnější evropskou cenu pro vynálezce její zásluhy jen podtrhuje.

Ceremoniál spojený s udělením ceny European Inventor Award pořádá Evropský patentový úřad se sídlem v Mnichově za podpory maďarského předsednictví Evropské unii a Evropské komise. Slavnostní vyhlášení oceněných bude 19. května v Budapešti.

Související