Bez jasné náplně práce a kompetencí zůstane předseda Věcí veřejných a bývalý ministr vnitra Radek John. Sice se stane vicepremiérem pro boj s korupcí, ale skutečný úřad mu bude přidělen až poté, co vláda schválí vznik rady pro potírání korupce. To by se mohlo stát příští týden.

John bude úřadovat v budově ve Vladislavově ulici, kde sídlí sekretariáty některých dalších vládních rad. Kvůli novému Johnovu pracovišti se podle serveru Týden.cz vyklízí celé jedno patro.

Předseda Věcí veřejných John má podle dohody koaličních stran nově vést vládní radu pro boj s korupcí a koordinovat protikorupční opatření na všech ministerstvech.

"Jak bude nová vládní rada nebo výbor v rámci úřadu vlády vypadat, bude do značné míry záviset na rozhodnutí Radka Johna, jakou konkrétní koncepci fungování předloží. Zatím není jasné, kolik bude mít členů, a tedy ani to, jaké technické zázemí bude potřebovat," uvedl mluvčí vlády Jan Osúch.

Noví zaměstnanci podle něj přijímáni nebudou, tým budou tvořit lidé z příslušných resortů.

Ochranka ještě na tři měsíce

"Přišlo nám, že se máme vystěhovat dneska, že nám odpojí telefony. Asi si zítra budeme muset hledat nové kanceláře," popsal Týdnu.cz situaci jeden ze zaměstnanců, který si přál zůstat v anonymitě.

John v úterý prohlásil, že jeho úřad bude štíhlý, že chce v záležitosti potírání úplatků dál spolupracovat s některými velvyslanectvími, jezdit do krajů a starat se o naplňování vládní protikorupční strategie. Rovněž zdůraznil, že pokud by zjistil, že by se jeho funkce stala formální, opustí ji. Opozice ji pokládá za trafiku.

Ze zákona Johnovi jako vicepremiérovi náleží plat 128.900 korun plus náhrady 17.100 Kč měsíčně. Zároveň může využívat služební auto. Jako ministr vnitra má John nárok také na ochranku ještě tři měsíce po odchodu z funkce.

Související