ANO bylo připraveno navrhnout odvolání ministryně Heleny Válkové, kdyby sama nerezignovala, uvedl v pondělí šéf hnutí Andrej Babiš. Prý se s ní domluvil, že odejde důstojným způsobem. Válková podle něj byla nejkritizovanějším ministrem hnutí a o jejím konci v úřadu s ní mluvil několikrát.

Válková v rozhovoru s deníkem Právo řekla, že si nepřeje, aby odchod z funkce byl vydáván za její vlastní úmysl. Babiš dříve tvrdil, že Válková se rozhodla odejít sama. "Ať to nikdo nevydává za moje svobodné rozhodnutí," řekla listu. "Sice jsem to sama podala, ale bylo to po výzvě hnutí ANO," poznamenala.

"Paní profesorka Válková byla naším nejkritizovanějším ministrem. Mnohdy bohužel oprávněně. O tom, že skončí, se mnou mluvila už několikrát, ale vždy nakonec našla důvody, proč ještě pokračovat," uvedl v reakci na vyjádření Válkové Babiš.

"Pokud by sama nerezignovala, hnutí by stejně navrhlo její odvolání. Domluvili jsme se, že odejde důstojným způsobem. Teď tohle své přání ale zpochybňuje," poznamenal. Dodal, že se k ženám snaží chovat jako gentleman, proto nechce tuto záležitost, pro něj uzavřenou, dále komentovat.

Válková v rozhovoru řekla, že ještě na konci ledna nepočítala s tím, že odejde. Na začátku února jí prý ale Babiš řekl, že je přáním ANO, aby skončila. Stejný požadavek měl zaznít i od šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Válková prý poté navrhla, že skončí na začátku dubna nebo června, aby mohla dokončit několik rozpracovaných věcí, třeba zákon o státním zastupitelství.

Nakonec se rozhodla pro rezignaci, protože pochopila, že ji ANO nechce. "Ale nebylo to na tom papíře, který mi byl poslán k podpisu, ale na hlavičkovém papíře," poznamenala. Na otázku, zda byla k rezignaci donucena, se nechtěla vyjádřit.

Válková v rozhovoru poukázala na to, že kritické články vycházely v Lidových novinách. Vlastní je Babiš. Jeden z nich vyšel i na začátku února. Válková prý po jeho zveřejnění Babišovi volala. Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek se pozastavil nad tím, že nevolala příslušnému redaktorovi.

"Dala tak tím za pravdu všem, co mají obavu z nezávislosti médií vlastněných Andrejem Babišem," uvedl Blažek. Zároveň uvedl, že "základní pracovní metodou" Babiše je "lež v přímém přenosu". "Opakovaně jsem konstatoval, že Helena Válková byla k odchodu z funkce donucena a že nejde o dobrovolnou rezignaci," napsal Blažek. 

Válková podala demisi minulý týden v úterý, dlouhodobě čelila kritice kvůli skluzu legislativních prací i své personální politice. Prezident Zeman v pátek uvedl, že ještě zvažuje, zda demisi Válkové přijme. Před rozhodnutím se chce sejít s kandidátem na ministra Robertem Pelikánem a s Babišem, který ho navrhl.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že pokud Zeman rezignaci Válkové nepřijme, navrhne její odvolání. V pondělí novinářům řekl, že očekává, že mu Zeman umožní navrhnout nového ministra spravedlnosti. "Myslím si, že čím dříve nastoupí, tím lépe. Zbytek je interní záležitostí hnutí ANO. Já vycházím z dodržování koaliční smlouvy a ústavy," poznamenal.

K situaci se vyjádřilo i několik vládních kolegů Válkové. "Lidsky bych si představovala, že s ní budou zacházet rovně a že si s ní pan Babiš řekne, jak to je, dopředu," řekla novinářům při příchodu na jednání vlády ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Její stranický kolega, ministr školství Marcel Chládek, zase poznamenal, že v sociální demokracii by takový postup odvolávání ministryně nebyl možný.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) uvedl, že nemá důvod jakkoli zpochybňovat verzi Válkové. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) zase řekl, že ve věci nechce být soudcem nebo komentátorem.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že termín schůzky prezidenta s Pelikánem zatím nezná. Není jasné, jestli se uskuteční ještě tento týden, protože Zeman bude od středy na návštěvě Královéhradeckého kraje.

Související