Tuzemská policie kvůli obavě z přílivu uprchlíků posílila ochranu hranic a začala víc kontrolovat vlaky, zejména ty přijíždějící z Rakouska či Maďarska.

Policejní prezident Tomáš Tuhý ale v rozhovoru pro HN upozorňuje, že policisté, kteří posílí kontrolu hranic, mohou chybět při běžné službě.

Ministr vnitra Milan Chovanec oznámil, že policie kvůli uprchlické krizi zvýšila počet kontrol na hranicích. Vy sám jste ale nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že na takový krok nemáte dostatek lidí. Zvládnete to tedy?

Určitě se to zvládne. Na tom trvám. Krátkodobě jsme schopni si bezpečnost v rámci pohraničních teritorií zajistit. Ale pokud by to bylo dlouhodobě, tak to samozřejmě ovlivní výkon služby uvnitř České republiky. Museli bychom ty kapacity odněkud přesouvat.

Ale materiál, který právě projednala vláda – o rozvoji policie a navýšení početních stavů – zohledňuje i tuto situaci. My předpokládáme, že pokud to vláda nyní má jako svou prioritu, dojde i k navrhovanému zvýšení počtu policistů.

Před dvěma měsíci jste mluvili o navýšení počtu policistů o pět tisíc do čtyř let. Platí to ještě?

V materiálu, který jsme nyní předložili vládě, jsou čtyři tisíce lidí. Samozřejmě jsme měli ambici mít více, ale chápeme rozpočtové možnosti. Čtyři tisíce jsou počet, ze kterého nemůžeme slevit.

V jakém tempu je chcete nabírat?

Ročně se přirozeně obmění zhruba 800 policistů – tedy ti, kteří odejdou a přijdou místo nich noví. Každý rok bychom pak chtěli přijmout v průměru dalších 800 lidí. Výbor sněmovny pro bezpečnost to akceptoval, stejně jako Bezpečností rada státu. I když finální projednání ve výboru pozastavila do doby, než na to ministr financí najde peníze.

Neuvažujete zrychlit kvůli uprchlíkům nábory?

Zrychlování procesu není možné. My bychom je nabrali, ale nemůžeme kvůli kapacitám policejních škol. A ani by nebylo reálné jich tolik nabrat s ohledem na to, že filtrem přijímacího řízení projdou sotva dva uchazeči z deseti. Ale opakuji, považuji za dostatečné, když se k těm standardním 800 novým lidem při obměnách podaří přidat do roku 2020 průměrně 800 lidí ročně.

Jakým způsobem a o kolik lidí jste nyní posílili kontrolu hranic?

Přesná čísla a údaje vám teď nebudeme z taktických důvodů říkat. Říci mohu jen to, že po dohodě s ministrem vnitra a i s ohledem na bezpečnostní situaci zvýšený výkon na úseku státní hranice s Rakouskem a na železničních tratích rozhodně probíhá.

Neřeknete ani to, zda je to jen na hraničních komunikacích a železnici, nebo i v terénu?

Z důvodů taktiky vám nebudu říkat, ve kterých oblastech. V rámci krajských ředitelství a některých republikových útvarů jsme zvýšili výkon s cílem preventivně působit na možnost nelegální migrace do České republiky.

Zachytili jste už nějaké uprchlíky, které jste třeba vraceli?

Situaci máme v tuto chvíli pod kontrolou, jsou tu nějaké příběhy, ale ty budeme zveřejňovat v příštím týdnu.

Takže už nějací zadržení a vrácení jsou?

Počkejte si na příští týden. Připravujeme aktuální materiál a svoláme tiskovou konferenci. 

Související