Lobbista Ivo Rittig se soudně domáhá omluvy od bývalého primátora Prahy Bohuslava Svobody. Vadí mu rozhovor pro Lidové noviny, v němž Svoboda naznačil, že Rittig měl podíl na jeho odvolání z funkce. Podle lobbisty to není pravda, stejně jako tvrzení, že se Rittig v souvislosti s odvoláním sešel společně s dalším vlivným podnikatelem Tomášem Hrdličkou s "vysokým činitelem pražské topky". Žalobu na ochranu osobnosti začne tento měsíc projednávat pražský městský soud.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Lékař Svoboda působil jako primátor hlavního města od roku 2010, a to v koalici občanských demokratů nejprve s ČSSD, poté s TOP 09. V květnu 2013 ho zastupitelé v tajném hlasování odvolali, později ho nahradil Tomáš Hudeček. Svoboda po hlasování prohlásil, že jedinou snahou TOP 09 bylo odstranit před volbami své pravicové konkurenty.

V rozhovoru pro Lidové noviny nazvaném "Už od srpna jsme tušili, že přijde rána" exprimátor řekl, že postup TOP 09 měl podporu vlivných podnikatelů. "Žádný Janoušek, žádný Hrdlička nemá na moji radnici sebemenší vliv. Což je možná taky důvod, proč pracují v synergii na tom, abychom padli, a kroky topky podporují. Když se člověk dozví, že v jedné restauraci sedí vysoký činitel pražské topky s pány Hrdličkou a Rittigem, tak ho to zaujme," uvedl. 

Média Rittiga opakovaně označovala za jednoho z "kmotrů" ODS, kteří mají velký neformální vliv na rozhodování pražského magistrátu, zejména na jím vypisované zakázky. V žalobě, kterou mají média k dispozici, Rittigovi právníci napsali, že Svobodovo tvrzení o schůzce je smyšlené. Proto lobbista chce, aby se mu exprimátor omluvil za neoprávněný zásah do občanské cti a lidské důstojnosti, a to jednak osobním dopisem, jednak veřejně v Lidových novinách. Finanční zadostiučninění Rittig nepožaduje, pouze náhradu nákladů soudního řízení.

Žalob na ochranu osobnosti podal Rittig v posledních letech celou řadu. Částečně uspěl například ve sporu s ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem, který se mu musel omluvit za to, že ho při projevu ve Sněmovně označil za "lupiče" a spojil jej s majetkem zabaveným při razii kvůli kauzám kolem Jany Nagyové (nyní Nečasové). Za spojení se zlatem a miliony se Rittigovi podle dalšího verdiktu musí omluvit také Česká televize a podle zatím nepravomocného rozsudku i vydavatelství Economia, které provozuje server IHNED.cz. Soudy ovšem zamítly lobbistovy požadavky na finanční odškodné. 

Rittig zažaloval také vydavatele deníku Blesk. Chce milion korun za tvrzení, že u něj končila část peněz z předražených jízdenek vyrobených pro pražský dopravní podnik. V této kauze čelí obvinění z praní špinavých peněz.

Související