Policie dosud sehnala majitele 21 z 51 aut, která v úterý na pražských Vinohradech naboural opilý policista. Škoda tak zatím přesáhla dva miliony korun, sdělila ve středu mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Zadrženým řidičem je bývalý policejní pedagog a důstojník Karel Kadlec. Případ převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), řekla její mluvčí Radka Sandorová. Obvodní soud pro Prahu 2 nyní projednává Kadlecovu loňskou jízdu pod vlivem alkoholu.

Kadlec je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a přečinu poškození cizí věci. Když ho policisté dostihli v Máchově ulici, nejprve odmítl provedení orientační dechové zkoušky a nechtěl policistům ukázat řidičský průkaz. Souhlasil však s převozem na lékařské vyšetření spojené s odběrem krve. "Ve zdravotnickém zařízení se nakonec podrobil i zmíněné orientační dechové zkoušce, která ukázala hodnotu přesahující jedno promile," doplnila Zoulová.

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) neeviduje k příslušnému vozidlu pojistnou smlouvu, takže k události bude přistupovat jako k nehodě způsobené nepojištěným vozidlem, řekl mluvčí kanceláře Aleš Povr. Poškození motoristé uplatní své škody u ČKP a ta je uhradí z garančního fondu. Celou vyplacenou škodu bude kancelář následně vymáhat po nepojištěném motoristovi.

Případ bude řešit GIBS, jejíž příslušníci ve středu dopoledne od policie přebírali materiály k nehodě. GIBS podle Sandorové nyní povede standardní vyšetřování. Případné obvinění Kadlece nebo ukončení vyšetřování nejspíš potrvá delší dobu vzhledem k velkému množství poškozených. Vyslechnuti také budou muset být svědci. Podle některých svědků řidič najížděl do aut schválně či opakovaně. Tvrdili to novinářům, kteří byli v úterý na místě činu.

Kadlec měl s řízením pod vlivem alkoholu problémy i v minulosti. Loni v březnu v Praze podle obžaloby neubrzdil svůj jeep a narazil do auta, které před ním zastavilo kvůli chodcům na přechodu. Přivolaní policisté mu naměřili 1,5 promile alkoholu v dechu, odběr krve Kadlec odmítl.

Kadlec pak u soudu tvrdil, že v noci před nehodou vypil dvě piva a čtyři panáky tvrdého alkoholu. Krev prý neodevzdal kvůli tomu, že ho urazil lékař. Obvodní soud pro Prahu 2 nejprve policistu nepotrestal s odůvodněním, že se jedná jen o přestupek. Městský soud v Praze ale následně vyhověl stížnosti státního zástupce a případ nižšímu soudu vrátil.

Obvodní soud se měl znovu začít případem zabývat v úterý dopoledne, tedy několik hodin předtím, než Kadlec na Vinohradech havaroval. Mluvčí soudu Marcela Pröllerová ve středu řekla, že hlavní líčení nebylo zahájeno, protože se z něj Kadlec prostřednictvím svého advokáta ze zdravotních důvodů omluvil. Proces tak byl přeložen na 3. května, kdy by měl podle Pröllerové přesněji vysvětlit, proč k soudu nepřišel.

Ministr vnitra postavil ke konci loňského roku Kadlece mimo službu a policejní důstojník byl také odvolán z funkce na Policejní akademii. Pokud se podle Chovance potvrdí i nová podezření, tak ho hodlá ze sboru propustit bez nároku na výsluhy. Podle ministerstva to je možné v případě, kdy příslušník policie poruší služební slib tím, že se dopustí zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru. "Pokud nám GIBS potvrdí aktuální podezření ze včerejšího dne o dalším excesu pana Kadlece, okamžitě tohoto člověka propustím z policejního sboru. Takovéto chování nemá ve společnosti místo," uvedl ve středu Chovanec.