Prezident Miloš Zeman chce, aby otázku přijímání migrantů v České republice projednal parlament. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček na úterní tiskové konferenci řekl, že Zeman nesouhlasí s jakýmkoliv přijímáním uprchlíků. Prezident se k migraci staví negativně opakovaně.

Česko přijme 80 Syřanů z uprchlických táborů v Turecku. Dorazit by měli do konce října - čtěte ZDE

"Naše země si prostě nemůže dovolit riskovat teroristické útoky, k jakým došlo ve Francii a v Německu. Jinými slovy řečeno, přijímáním migrantů bychom vytvářeli podhoubí pro barbarské útoky na území České republiky," řekl novinářům hradní mluvčí Ovčáček.

Zeman podle něj nesouhlasí s přijetím 80 migrantů z tureckých uprchlických táborů ani s celkovým počtem 2691 migrantů, k jejichž přijetí se již Česko zavázalo. K věci by se prý podle Zemana měli vyjádřit poslanci a senátoři. "Jakékoliv přijetí migrantů by tedy podle názoru pana prezidenta mělo být projednáno v Parlamentu České republiky," řekl Ovčáček.

Hradní mluvčí zároveň uvedl, že "příliv" migrantů je "naprosto nekontrolovatelný a nekontrolovaný". "To znamená, my v tuto chvíli nejsme schopni, a je to vidět i v Německu, rozlišit ekonomické migranty od válečných uprchlíků. Ukázalo se to v případě oněch teroristických útoků," řekl. Dodal, že Česko by i nadále nemělo migranty přijímat. "Je to výzva té části vlády, která toto opatření, to znamená přijímání migrantů, připravuje," řekl.

Související