"Miloš Zeman má talent vstoupit do některých událostí způsobem, který rozděluje českou společnost," říká v rozhovoru s HN premiér Bohuslav Sobotka s tím, že v těchto zásadních situacích stojí většinou proti prezidentovi. 

"Cítím povinnost prezentovat určité názory a principy, přestože se to možná prezidentovi nelíbí nebo se to nelíbí druhému nejbohatšímu podnikateli v zemi. Smutnou realitou navíc je, že není mnoho lidí, kteří by byli ochotní jít se svou kůží na trh. Spousta lidí se bojí, mají strach z prezidenta či z Andreje Babiše, a raději mlčí," pokračuje.

Výsledkem událostí posledních dní je podle něj sjednocená ČSSD.

HN: Minulý týden jste navrhl, že byste spolu s Babišem odešel z vlády i vy. Tato nabídka už neplatí?

Mým cílem bylo vyřešit demisí vlády problém Andreje Babiše. Jako vstřícný krok jsem uvnitř ČSSD navrhl, že netrvám na tom, abych byl předsedou vlády. To mohlo být pro koaliční partnery, hlavně pro hnutí ANO, rozumné řešení.

Andrej Babiš ho ale odmítl, trval na tom, že ve vládě chce za každou cenu zůstat. Takové řešení odmítl i prezident s tím, že podle jeho názoru demisí premiéra končí jen předseda vlády, což je výklad, který mě překvapil. A je to výklad, který by znamenal, že ta demise by ztratila smysl. Takže je passé i varianta, že bych odstoupil já.

HN: Vy jste byl připraven skončit v politice úplně?

Byl jsem připraven udělat vstřícný krok, aby koaliční vláda mohla dokončit svou práci, aby nemusely být předčasné volby. Byl jsem připraven ustoupit stranou.

Zda jsem se chtěl stáhnout úplně z politiky, o tom teď nechci spekulovat, ale každopádně jsem nabídl svou pozici předsedy vlády.

HN: Abyste neskončil jako Mirek Topolánek v roce 2010. ODS se ho tehdy promptně před volbami zbavila a vyměnila jej za Petra Nečase.

Pro ČSSD je teď důležité, aby dosáhla výměny na postu ministra financí. Jsem připravený sociální demokracii pomoct a nevnímám v tuto chvíli zevnitř strany volání po nějakých personálních změnách.

HN: Chování Miloše Zemana vás semklo?

Výsledkem událostí posledních dní je nepochybně sjednocená ČSSD.

HN: To, co se nyní mezi vámi a Hradem děje, připomíná rok 2013 a schůzky v Lánech. Zdá se, jako by vás Miloš Zeman nabíjel svou snahou pokořit vás.

To ani ne. Miloš Zeman má ale talent vstoupit do některých událostí způsobem, který rozděluje českou společnost. V těchto zásadních situacích stojíme většinou na opačných stranách. Cítím povinnost prezentovat určité názory a principy, přestože se to možná prezidentovi nelíbí nebo se to nelíbí druhému nejbohatšímu podnikateli v zemi.

Smutnou realitou navíc je, že není mnoho lidí, kteří by byli ochotní jít se svou kůží na trh. Spousta lidí se bojí, mají strach z prezidenta či z Andreje Babiše, a raději mlčí.

HN: Vašemu tlaku na Andreje Babiše hodně pomohly tajné nahrávky, které se objevily na internetu. Opravdu s nimi ČSSD nemá nic společného? Zdá se to jako zvláštní náhoda.

Sociální demokracie nepoužívá tyto metody. Jsme strana, která se zaměřuje na to, aby prosazovala svůj program.

Nezaměstnáváme bývalé policisty, nemáme soukromé bezpečnostní služby, nemůžeme jim jako Agrofert dávat zakázky. Nemáme PR agentury, jež bychom mohli platit jinak než z našeho stranického rozpočtu, nemůžeme jim dávat zakázky uvnitř koncernu. Je to trošku jako souboj Davida s Goliášem. Sociální demokracie je David a proti nám stojí Goliáš, který má k dispozici všechny zdroje a ještě používá neférové prostředky. Hlavní důvod pro odchod Andreje Babiše leží v jeho minulosti, která ho dohnala. To byl pro mě hlavní argument.

Velký rozhovor s Bohuslavem Sobotkou čtěte ve středečních Hospodářských novinách.

Související