Až dosud byla tradice zdejší politiky, že vítěz voleb dával první velký rozhovor České televizi. Jenže tyhle volby byly jiné. Andrej Babiš proto z volebního štábu ANO nezamířil na Kavčí hory na debatu s Václavem Moravcem, ale do televize Barrandov, kde na něj čekal její majitel, podnikatel a samozvaný moderátor Jaromír Soukup. A už od začátku bylo zřejmé, proč dal Babiš přednost stanici s menším zásahem - bylo to povídání mírné, nekonfrontační, pozitivní.

Už první otázka nastolila smířlivou atmosféru - Soukup se Babiše zeptal, jak se mu podařilo zvládnout celou kampaň včetně tolika televizních vystoupení. A neopomněl dodat, že i on jich v roli moderátora absolvoval desítky a že toho má plné boty. Právě Soukupův obdiv se pak táhl celým pořadem spolu s jeho snahou zesměšňovat Českou televizi a jejího moderátora Václava Moravce, který evidentně jemu stejně jako Babišovi leží v žaludku.

"Jako první mně gratuloval liberecký hejtman Martin Půta a také pan Herman," prozradil na TV Barrandov Babiš s tím, že mu blahopřání přišlo i od Tomia Okamury. Ačkoli u lídra Svobody a přímé demokracie, kterou Barrandov před volbami hodně protežoval, se Soukup snažil, exministr financí se zdráhal jej označit za někoho, s kým by chtěl vládnout. "Představit si to nedovedu," odmítl Babiš možnost vlády s Okamurou, který je prý moc populistický, straší lidi a slibuje věci, které není možné prosadit. Pochválil ho ale za dobrou kampaň a některého body programu, třeba zákon o referendu a odvolatelnost politiků.

Celkem smířlivě se lídr ANO vyjadřoval ještě o šéfech ODS Petru Fialovi, pirátů Ivanu Bartošovi a Janu Farském od starostů, ty zařadil na přistavenou tabuli jako zástupce "klaďasů". Mezi negativní postavy - pod symbol ikonického bídáka Darth Vadera - zařadil Lubomíra Zaorálka z ČSSD, Vojtěcha Filipa z KSČM a samozřejmě Miroslava Kalouska. "Sociální demokraté podělali všechno, co mohli," zhodnotil Babiš kampaň svých koaličních partnerů. A zdůraznil především roli premiéra Bohuslava Sobotky.

Když byla řeč o kampani ČSSD, nemohl si Soukup, který se coby majitel velké mediální agentury Médea na jejich kampaních v minulosti opakovaně podílel, přisadit. "Kdyby se mě zeptali, poradil bych jim. Přece jen jsem dělal v reklamním byznysu 25 let. Řekl bych jim, že když chtějí prodat jogurt, nemůžou říkat, aby lidé nekupovali pivo," rýpnul si do sociálních demokratů Soukup v narážce na to, že prý podstatou jejich programu bylo vymezování se proti Babišovi. Tomu se lídr ANO jen usmíval, v několika momentech bylo ale zřejmé, že je mu Soukupovo pochlebování a těžko uchopitelné moderování až nepříjemné.

Během hodinového povídání toho moc Babiš ze svých plánů neprozradil - pouze naznačil, že jednou z prvních legislativních iniciativ, kterou se svou případnou vládou bude chtít prosadit, je revize služebního zákona, úprava jednacího řádu sněmovny a taky prosazení zákona o liniových stavbách, aby zrychlila výstavba dálnic. "Žádné změny ústavy v programu nemáme," zopakoval několikrát s tím, že není pravda, že by byl ohrožením pro demokracii, jak mu vyčítá řada médií a kritiků.

Související