Západoevropská média v neděli píšou o nové éře po českých parlamentních volbách, které změnily dosavadní politické uspořádání.

"Poté, co Češi ve volbách masivně podpořili Andreje Babiše a odmítli tradiční strany, se Česká republika ocitla na počátku populistické nové éry," napsal britský deník The Guardian. Podle listu The Daily Telegraph se výsledky voleb drží "regionálního trendu", ve kterém populistické a krajně pravicové strany posilují svoje postavení na úkor levicových a proevropských hlavních proudů.

Babiše láká koalice s ODS. Demokratické strany stojí před dilematem: Stojí za to být miliardářovou brzdou?

"To je zemětřesení. Je to úplná vzpoura proti zavedeným stranám a hlavnímu proudu," citoval deník Financial Times (FT) Milana Niče z think-tanku Německá rada pro zahraniční vztahy. "Od devadesátých let si nemohu vzpomenout na volby, které tak změnily politickou krajinu," dodal.

Podle britského listu The Independent dostaly tradiční politické elity tvrdou ránu: čtyři z pěti nejlépe umístěných stran zpochybňují tradiční politické proudy.

Nejčtenější německý list Bild svým čtenářům novou českou politickou mapu vysvětlil tak, že si východní sousedé Německa zvolili kontroverzního populistu Babiše, který odmítá užší spolupráci v rámci EU. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung poznamenal, že Česko se po debaklu ČSSD a úspěchu krajně pravicové Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomia Okamury posunulo výrazně doprava.

"Ačkoli je miliardářem a je obviněn z podvodů s evropskými dotacemi, Babiš dává naději těm, kteří se domnívají, že jsou vyděděnci prosperující české společnosti," soudí francouzský list Le Monde. "Mnozí Češi ho považují za důvěryhodného outsidera, který otřese systémem," doplňuje The Independent.

Švýcarský deník Le Temps soudí, že navzdory dobrému výkonu českého hospodářství jsou ve společnosti ekonomicky znevýhodněné skupiny, ať již jde o velmi zadlužené lidi, nebo ty, kdo musí těžce pracovat, aby se udrželi nad vodou, kteří obviňují tradiční politické elity z odpovědnosti za jejich situaci.

Deník Le Parisien si všímá poměrně velkého úspěchu strany protiislámské a protiimigrační strany SPD Tomia Okamury. "Pokud se jí podaří ovlivnit budoucí vládu, Česká republika by mohla ztratit svou neoficiální pozici 'nejlepšího ze špatných chlapců ve východní Evropě' ve Visegrádské skupině, která zahrnuje také Polsko, Maďarsko a Slovensko a která má často chladné vztahy s Bruselem," upozornil list.

Polská Gazeta Wyborcza napsala, že Rakousko-Uhersko kráčí doprava. Své hodnocení tak zasadila do středoevropského kontextu, ve kterém zohlednila dominanci maďarského premiéra Viktora Orbána a nedávný volební úspěch rakouského šéfa lidovců Sebastiana Kurze. SPD pak deník označil za učebnicový příklad pravicového populismu.

I přes velké zisky byla SPD poražena z třetího místa piráty. "Myslím, že to je nakonec výraz frustrovaného hlasování mládeže, pro kterou neexistovaly žádné další zřejmé možnosti," reagoval politolog Nič ve FT. "Jde pravděpodobně o převážně mladou voličskou základnu, pro kterou byl Okamura až příliš," dodal.

Související