Hnutí ANO se už ve druhém kole povolebního vyjednávání se stranami, které uspěly ve sněmovních volbách, nesetká se STAN a TOP 09. České televizi to ve středu večer řekl předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš. Vládu i s důvěrou sněmovny by rád měl do Vánoc.

"Tam už není co řešit. Oni mají v podstatě minimální počet poslanců. K nám se chovají nepřátelsky," řekl Babiš k ukončení vyjednávání se STAN a TOP 09. Druhé kolo jednání začíná ve čtvrtek, kdy se ANO znovu setká s představiteli hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

Širší vedení pirátů potom v sobotu rozhodne, zda jejich poslanci podpoří ve volbě předsedy sněmovny Radka Vondráčka z ANO, nebo šéfa občanských demokratů Petra Fialu. Ze dvou kandidátů vybere i svého zástupce do funkce místopředsedy dolní komory. Požadovat chtějí také post předsedy bezpečnostního výboru. Po středeční schůzkách s vyjednávacími týmy ODS a ANO to novinářům řekl předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. 

"Představili jsme zástupcům hnutí ANO naši strategii, která prostě vylučuje koaliční spolupráci i tichou podporu vlády, kterou má sestavit ANO," řekl Bartoš. "A pak jsme se bavili o budoucím uspořádání sněmovny s tím, že Pirátská strana bude chtít místopředsedu sněmovny, padla otázka na námi preferované výbory, zaznělo tam od nás, že bychom chtěli předsedu bezpečnostního výboru," dodal. 

Otázka podpory pirátů při volbě předsedy sněmovny byla předmětem i dopolední schůzky zástupců této strany s ODS. "Nebylo nám sděleno, že pan Vondráček má automatickou podporu, ale že to bude projednávat klub," řekla novinářům po odpolední schůzce místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Bartoš ve středu ráno uvedl, že Vondráček má zkušenost s místopředsednictvím sněmovny z uplynulého volebního období.

S ODS se piráti shodli na tom, že není třeba měnit jednací řád sněmovny, jak o tom mluví vítězná strana voleb, hnutí ANO. "Určitě řada věcí se dá řešit na úrovni gentlemanské dohody," myslí si Bartoš. K úpravám jednacího řádu je podle něho třeba zaujmout citlivý přístup. "Došli jsme ke shodě, že obě strany si myslí, že změny jednacího řádu nejsou namístě," řekl po jednání Fiala.

Piráti stejně jako ODS míní, že ve sněmovně by opozice měla obsadit kontrolní výbory a komise. Pro piráty by si Bartoš dovedl představit bezpečnostní výbory a ty, které se zabývají například vysokými školami, digitalizací státní správy či energetikou. "S počtem poslanců, kdy jsme třetí nejsilnější strana, bychom mohli cílit i třeba na tři předsedy (výborů)," poznamenal už před schůzkou.

Piráti v podvečer potom také absolvovali již zmíněné jednání s ANO, na kterém však chyběl šéf hnutí Andrej Babiš. Mluvčí ANO Lucie Kubovičová uvedla, že Babiš měl už dříve sjednané jiné schůzky. Jednání za ANO tedy vedl Vondráček. Podle Bartoše to byla "pozitivní schůzka s pozitivní atmosférou". Piráti protistranu informovali o svém požadavku na post sněmovního místopředsedy, o možné vládní spolupráci a složení budoucího kabinetu zástupci obou stran nejednali. 

Neúčast Babiše si Bartoš vysvětluje svou předchozí medializovanou SMS komunikací s ním. Šéf ANO vyčítal Bartošovi, že mu neodpověděl na blahopřání a žádost, ať navrhne termín schůzky. "Já jsem tam řekl, že doufám, že už se tohle všechno vyjasnilo a že bych se rád s panem předsedou sešel," řekl Bartoš po jednání. "Vyjasnili jsme si nějaké nejasnosti ohledně esemesek a budeme tlumočit, že to bylo nedorozumění," podotkl Vondráček.

Předsednictvo SPD navrhlo Okamuru na místopředsedu sněmovny

Předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) navrhlo šéfa hnutí Tomia Okamuru na funkci místopředsedy Poslanecké sněmovny. Za předsedu poslaneckého klubu předsednictvo schválilo místopředsedu hnutí Radima Fialu.

Okamura to ve středu řekl v České televizi. Klub bude mít první schůzku ve čtvrtek odpoledne.

Místopředsednický post ve sněmovně SPD chce podle Okamury kvůli prosazování programu hnutí. "Já jsem nabídku předsednictva hnutí přijal," řekl k návrhu předsednictva, aby se stal místopředsedou. Zopakoval, že na funkci předsedy sněmovny SPD podpoří Radka Vondráčka z ANO. Uvedl také, že SPD by chtěla ve sněmovně vést bezpečnostní výbor.

Zeman se příští týden sejde se zástupci ANO, ODS a pirátů

Prezident Miloš Zeman se příští týden sejde na zámku v Lánech se zástupci hnutí ANO, ODS a pirátů. V dalších dvou týdnech budou následovat schůzky s ostatními šesti stranami, které se dostaly do sněmovny. Termíny schůzek ve středu zveřejnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Související