Komplikovaná obsluha pokladny s dotykovým displejem v mrazivém počasí mezi káděmi s rybami přiměla ministry schválit výjimku z elektronické evidence tržeb pro předvánoční prodejce kaprů. Současně s nimi jsou dočasně osvobozeni od elektronické evidence tržeb nevidomí a hluchoslepí podnikatelé.

"Vláda schválila výjimku z EET pro nevidomé a hluchoslepé osoby. Výjimku udělila vláda také pro předvánoční prodej sladkovodních ryb," potvrdil mluvčí vlády Martin Ayrer na svém Twitteru.

Změny v EET chystala vláda už dlouho, doposud se nedařilo najít shodu, koho by se navrhované výjimky z povinného odesílání účtenek elektronickou cestou měly týkat.

Pochybnosti nebyly u nevidomých a hluchoslepých osob, u kterých je používání elektronických pokladen komplikované a vyžaduje speciální přístroj. Jde o jeden až dva tisíce podnikatelů, podle ministra financí Ivana Pilného by se jich výjimka měla týkat jen dočasně, než budou na trhu k dispozici pokladní systémy, které umožní práci těžce zrakově postižených podnikatelů. "Rozhodně u těchto lidí výjimku podporujeme," uvedla před jednáním vlády náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Pilný však také navrhl osvobodit od EET prodejce sladkovodních ryb na předvánočních trzích. Ryby se v Česku každoročně prodávají na 2500 místech a rybáři se už obávali, že venku na mraze mezi káděmi s vodu nebudou dotykové pokladny funkční. To by podle rybářů mohlo přinést buď omezení prodeje ryb, nebo jejich zdražení. Vláda proto mezi výjimky zařadila také tyto prodejce.

Související