KDU-ČSL, ODS, STAN a TOP 09 se sdružily do uskupení Demokratický blok, aby společně postupovaly při pondělním ustavení sněmovny.

Novinářům ve středu jejich zástupci řekli, že nebudou do čela dolní komory volit Radka Vondráčka z hnutí ANO, požadují dvě místa místopředsedů sněmovny a vedení sedmi výborů.

Předseda ODS Petr Fiala nebude kandidovat proti Vondráčkovi.

Demokratický blok má ve dvousetčlenné sněmovně 48 mandátů, zastupuje tak přes 27 procent voličů, tedy 1,4 milionu hlasů, zdůraznil předseda ODS.

Fiala, který chtěl kandidovat do čela sněmovny, nyní takový krok považuje za bezpředmětný vzhledem k tomu, že KSČM, SPD, ale i piráti se rozhodli vydat post šéfa komory hnutí ANO.

"Já nebudu asistovat něčemu, co bylo rozhodnuto mezi těmito subjekty. Nikdy jsem svou kandidaturu nechápal jako boj o funkci, ale jako pojistku parlamentní demokracie," vysvětlil Fiala.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek Fialův krok ocenil. Bude podle něj díky tomu zcela jasné, kdo ve sněmovně svými hlasy podpoří realizaci projektu prezidenta Miloše Zemana a šéfa ANO Andreje Babiše.

Babiš sestavuje menšinovou vládu, Zeman už deklaroval, že ho případně pověří i dalším pokusem o sestavení kabinetu a nepřipustí předčasné volby, což by mohlo znamenat dlouhodobé fungování vlády bez důvěry.

Fiala ANO vyčetl, že při jednáních s ostatními stranami postupuje netransparentně a jeho postup je matoucí. "Abychom čelili mlžení, zákulisním intrikám, domluvily se tyto čtyři strany ke společnému postupu a zároveň vyzveme ANO ke společnému jednání," uvedl.

Strany se do Demokratického bloku sdružily pro účely voleb na ustavující a následných schůzích sněmovny. Jejich kluby se zavázaly postupovat jednotně a předložit společné kandidátky pro výbory na základě poměrného zastoupení.

Kluby mají zájem o předsednictví v mandátovém a imunitním výboru, výboru pro obranu, bezpečnostním, školském, ústavně právním, zahraničním a hospodářském výboru a v několika komisích v oblasti tajných služeb či odposlechů. Dohoda je zatím pouze na pozicích, které bude blok požadovat, na jednání o jejich personálním obsazení zatím nedošlo.

Podle šéfa poslanců STAN Jana Farského dostali nabídku účastnit se bloku i sociální demokraté a piráti. V tom případě by blok měl sílu 85 mandátů. 

Účast v Demokratickém bloku podmínili podle předsedy pirátů Ivana Bartoše jeho autoři odmítnutím kandidáta hnutí ANO Radka Vondráčka při volbě předsedy sněmovny. Piráti si přitom podporu Vondráčkovi odhlasovali. Opoziční síly se tak podle Bartoše tříští. Na tiskové konferenci uvedl, že piráti chtěli proti menšinovému kabinetu prosadit dohodu o obsazení všech sněmovních výborů opozicí, což byl podle něj "ostřejší" návrh.

"Škoda, že nebyl vyslyšen, dochází k fragmentaci," uvedl Bartoš. Piráti podle něj chtějí podporou Vondráčka zprůchodnit ustavující schůzi sněmovny tak, aby bylo možné zahájit práci dolní komory včetně případného hlasování o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a šéfa frakce hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.

Demokratický blok se podle Bartoše inspiroval návrhy pirátů, ale nemá dost hlasů. Může se tak stát prázdným gestem. "Je to spíše gesto než konstruktivní návrh, který by někam jednání posunul," konstatoval. Odmítl přitom, že by piráti směřovali do tiché koalice s ANO, komunisty a SPD.

Do bloku středopravicových stran nevstoupí ani ČSSD. Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec napsal, že tuto nabídku "ČSSD s díky odmítne".

Podle místopředsedy sociálních demokratů Jana Hamáčka bude sociální demokracie ve sněmovně postupovat samostatně.

Postup při volbě šéfa sněmovny nastínil po schůzce s prezidentem v Lánech také předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Dnes ráno jsme se dohodli, že poté, co pan předseda Fiala kandidovat nebude, tak si vyzvedneme volební lístky, ale neodevzdáme je, aby bylo zřejmé, kdo tvoří vládní většinu, která chce podporovat vládu Andreje Babiše, byť bez podpory," informoval Kalousek.

Miloš Zeman na jednání se zástupci TOP 09 znovu ujistil, že by opětovně jmenoval Andreje Babiše sestavením vlády. Podle Kalouska prezident také uvedl, že nechce po předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi 101 poslaneckých podpisů pro podporu vlády proto, aby Babiše nemohl nikdo při sestavování kabinetu vydírat.

"Vysvětlil nám, že se tak rozhodl proto, aby Andrej Babiš nemohl být nikým vydírán. Přiznám se, že tohle stanovisko sice s respektem beru na vědomí, ale nechápu ho. To znamená, že Sobotka nebo Němcová vydíráni být mohli, Babiš nikoli," řekl Kalousek.

Babiš považuje opoziční blok za obranu systému tradičních stran

Předseda ANO Andrej Babiš odmítl, že by jeho hnutí při povolebních jednáních ostatní strany záměrně mátlo. Ke vzniku uskupení napsal, že systém tradičních stran se brání a jen tak se nevzdá. Strany podle něj ve sněmovně boří dohody a nyní navíc neuvěřitelně lžou.

"Mrzí mě to, ale opět se potvrzuje, že systém, který tu fungoval 25 let, se brání a jen tak snadno se nevzdá," komentoval Babiš dohodu ODS, lidovců, TOP 09 a Starostů.

Tradiční strany podle něj poslaly do prezidentské kampaně někdejšího předsedu vlády a šéfa ODS Mirka Topolánka, kterého Babiš považuje za "symbol klientelismu". "A ve sněmovně zase jen boří, destruují a teď ještě neuvěřitelně lžou," uvedl Babiš.

Hnutí ANO podle něj na schůzkách partnery vždy otevřeně informovalo o požadavcích dalších stran. "Zároveň jsme se v maximální míře snažili vyjít všem vstříc, a to i na úkor pozic hnutí ANO. Nabídli jsme, že budeme plnit programové priority ostatních a chystáme je do programového prohlášení," uvedl Babiš.

Od zařazení priorit dalších stran do programu si Babiš podle dřívějších vyjádření slibuje možnou podporu svého připravovaného menšinového kabinetu.

Babiš uvedl, že během schůzek postup ANO strany většinou oceňují. "Bohužel hlavně u ODS platí, že dohoda za stolem před novináři neplatí, nebo je záměrně podána úplně jinak," řekl.

Babiš uvedl, že mu nevadí, že strany budou jednat společně.

"Stejně jsem je tak vždy vnímal. Byl bych ale rád, aby konečně byli konstruktivní, nevymýšleli nesmysly na blokování sněmovny a my jsme konečně mohli začít pracovat pro lidi a ne pořád poslouchat ty jejich nápady na to, jak chod státu za každou cenu zablokovat a paralyzovat," konstatoval Babiš, který se neúčastní středečních schůzek ANO ve sněmovně. Zamířil místo toho do Olomouckého kraje, za hlasy má v plánu děkovat v Přerově, Prostějově a Olomouci.

Podle Faltýnka nabízí ANO Demokratickému bloku šest výborů

ANO nabízí Demokratickému bloku vedení šesti sněmovních výborů, řekl ve středu novinářům místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Návrhy bloku, který chce dva místopředsedy sněmovny a sedm šéfů výborů, podle něj nerespektují výsledky voleb a s demokracií nemají nic společného.

Faltýnek uvítal, že se strany rozhodly postupovat společně, takže bude možné jednat se všemi čtyřmi subjekty současně. Podobně jako šéf SPD Tomio Okamura o projektu čtveřice uskupení hovoří jako o bloku šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska. "Ten název je velmi zavádějící, protože požadavky, s kterými tento blok přichází, nemají s demokracií nic společného," řekl Faltýnek.

Na blok by podle Faltýnka při dodržení poměrného rozdělení funkcí vyšly čtyři výbory, skupina si řekla o sedm. "Chceme navrhnout kolegům Demokratického bloku k dispozici šest výborů. Nabídka víceméně reflektuje požadavky subjektů, než se sdružily," uvedl Faltýnek. Jmenoval mandátový a imunitní výbor, kontrolní výbor, evropský, ústavněprávní, školský a zahraniční výbor.

Blok ve středu ráno oznámil, že stojí o předsednictví v mandátovém a imunitním výboru, výboru pro obranu, bezpečnostním, školském, ústavněprávním, zahraničním a hospodářském výboru a v několika komisích v oblasti tajných služeb či odposlechů. Faltýnek řekl, že ANO se vzdalo dvou místopředsedů sněmovny, na které by mělo mít nárok. Bloku podle něj náleží jeden, "volné" by mohly podle jeho názoru připadnout KSČM či ČSSD.

Faltýnek ocenil, že se šéf ODS Petr Fiala vzdal kandidatury do čela sněmovny. "Vítáme to jako pozitivní krok, že uznal, že pan Vondráček je podstatně lepším kandidátem," uvedl Faltýnek.

Piráti asi povedou výbory pro veřejnou správu a životní prostředí

Piráti po dohodě s hnutím ANO zřejmě ve sněmovně povedou výbor pro veřejnou správu a výbor pro životní prostředí. Už o víkendu do čela výborů nominovali svého předsedu Ivana Bartoše a poslankyni Danu Balcarovou. Na přidělení výborů se ve středu piráti dohodli na schůzce se zástupci hnutí ANO. Na tiskové konferenci to oznámil Bartoš.

"Pokud se počet výborů bude měnit, budeme usilovat i o třetí výbor, a to kontrolní výbor," uvedl po jednání. Do jeho čela doporučí piráti Lukáše Černohorského.

Piráti ve středu hnutí ANO představili návrh, podle kterého by výbory měli vést v případě vzniku menšinové vlády hnutí ANO pouze zástupci opozice. Stejně jako politici dalších stran ale vyjednávači vítězného hnutí ANO myšlenku neakceptovali.

Podle Bartoše místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek piráty také informoval, že neuspořádá v pondělí zasedání zástupců všech stran zvolených do sněmovny, jak o tom dříve uvažoval.

Sněmovní volební komisi opět povede Martin Kolovratník

Sněmovní volební komise ve středu zvolila do svého čela Martina Kolovratníka z hnutí ANO. Byl jediným kandidátem. Kolovratník byl předsedou volební komise i v předchozím volebním období.

Místopředsedkyní se stala v konkurenci dalších tří kandidátů Monika Jarošová z SPD. Členové ji zvolili až ve druhém volebním kole.

Volební komise bude především zajišťovat volby při ustavující schůzi. Poslanci ji vytvořili v úterý, je to první sněmovní orgán ustavený v novém volebním období.

ŽIVĚ: TOP09 po jednání s Milošem Zemanem. Zablokuje Kalousek sněmovnu?

ŽIVĚ: TOP09 po jednání s Milošem Zemanem. Zablokuje Kalousek sněmovnu?